Wymiana oleju

Jak często powinno się wymieniać olej silnikowy?

Wszyscy kierowcy zdają sobie sprawę z tego jak istotne jest dbanie o swój samochód. Aby auto było sprawne trzeba pamiętać o regularnym serwisowaniu różnych układów. Najistotniejsze z punku widzenia jak najdłuższej żywotności posiadanego samochodu jest wymiana oleju. Dlaczego wymiana oleju jest tak istotna? Po ilu kilometrach powinno się wymienić olej?

Co robi olej w silniku?

Użytkownicy samochodów zdają sobie sprawę, że silnik do poprawnego działania potrzebuje odpowiedniego poziomu dobrej jakości oleju. Mało kto jednak wie dlaczego tak jest i co faktycznie olej konkretnego robi w silniku. Informacje te przydadzą się aby móc ocenić czy olej jeszcze nadaje się do użytkowania czy już powinno go się zmienić. Zadanie oleju silnikowego jest niezwykle ważne. Olej silnikowy odpowiada za smarowanie elementów mechanicznych zmniejszając efekty tarcia pomiędzy tymi elementami co wydłuża czas życia serca samochodu . Olej ponadto niweluje opór pracy silnika dzięki czemu zmniejsza się zużycie paliwa. Regularne wymienianie oleju zapewnia lepsze chłodzenie silnika i niweluje poziom wydobywającego się z niego podczas pracy hałasu.

Jak często powinno się wymieniać olej?

Większość kierowców zadaje sobie pytanie. Jak często powinno się wymieniać olej silnikowy? Czy powinien to być może określony przedział czasu czy określona wartość przejechanych kilometrów? Informacje kiedy należy wymienić olej określa producent pojazdu. Wg. producentów nowoczesny silnik powinien mieć zmieniany olej średnio co 20 000 km. Podczas wymiany oleju należy pamiętać o wymianie filtra oleju gdyż ten nie wymieniany z czasem zacznie przepuszczać zanieczyszczenia co może wpłynąć negatywnie na kondycję naszego silnika. Pamiętajmy więc, żeby zarówno olej silnikowy jak i filtr oleju wymienić po przejechaniu 20 000 km lub przynajmniej raz w roku jeżeli w tym czasie przejeżdżamy mniejszy dystans.

Co się stanie jeśli nie wymienię oleju?

Czy jeżeli nie wymienię oleju. Zrobię to z pełną świadomością lub po prostu zapomnę, to czy stanie się coś złego? Odpowiedź na te pytania brzmi tak. Olej traci swoje właściwości stopniowo w sposób zupełnie niezauważalny i właśnie dlatego użytkownik pojazdu nie potrafi określić czy coś nie pożądanego faktycznie się dzieje z samochodem. Dopiero gdy silnik zaczyna nierówno pracować, wydaje dziwne dźwięki lub przestaje pracować w ogóle, w pełnej krasie objawiają się skutki braku odpowiedniego poziomu oleju. Może wtedy nastąpić zatarcie silnika co będzie skutkować koniecznością naprawy (która może być często nieopłacalna) lub wymiany silnika na nowy lub używany. Koszty w obydwu przypadkach są olbrzymie. Dlatego zważywszy na to jak niewielki jest koszt wymiany oleju w raz filtrem powinno się dbać o to aby wymieniać je regularnie. Dzięki temu unikniemy przykrych bardzo kosztownych niespodzianek.

 

W okresie 01.03.2020 – 31.03.2020 wymiana oleju i filtrów taniej o 25%.

Zadzwoń i umów się.