Dlaczego warto zmieniać opony na zimę?


Droga hamowania z 50km/h to w letnich warunkach na letnich oponach to około 20m. Jeśli jednak, na drodze jest śnieg, błoto pośniegowe lub gołoledź, a wy macie opony letnie to droga hamowania kończy się na zderzaku auta przed wami! Chyba, że założycie zimowe opony. Wtedy macie szanse na uniknięcie stłuczki, nawet gdy droga jest biała.

Wciąż pojawiają się opinie pseudo-ekspertów, że nie warto zmieniać opon na zimę. Przecież i tak w mieście nie ma śniegu, a jak już jest, to od czego są odśnieżarki. Ciekawy punkt widzenia. Ale tylko do pierwszej zimowej stłuczki! Opony zimowe nie służą tylko do jazdy po śniegu. Różnice między oponami zimowymi, a letnimi są o wiele większe niż mogło by się wydawać. Przeczytaj dlaczego koniecznie powinieneś zmienić opony w swoim samochodzie!

Przyczepność na drodze w niskich temperaturach

zimowa-droga

Cechą charakterystyczną zimy jest nie tylko śnieg. Ta pora roku wiąże się również z dużymi spadkami temperatury otoczenia, a co za tym idzie asfaltu. Zwykle temperatury odnotowywane podczas okresu zimowego są na tyle niskie, że opony letnie nie są wstanie „złapać” optymalnej dla nich temperatury. Skutkiem takiego stanu rzeczy są zmniejszona przyczepność i stabilność oraz wydłużona droga hamowania. Dzięki specjalnym mieszankom gumy, opony zimowe zachowują przyczepność nawet w bardzo niskich temperaturach.

Wilgotna nawierzchnia

mokra-droga

Opony letnie projektowane są z myślą o suchych, ciepłych warunkach i okazjonalnych opadach. Opony zimowe są przygotowane do tego by większość swojego życia spędzić na mokrej, zimnej nawierzchni. Opony zimowe są także przygotowane tak, by odprowadzać maksymalną ilość wody spod kół, gwarantując maksymalną trakcję i bezpieczeństwo pasażerów samochodu. Przykładowo opony marki Bridgestone Blizzak mają technologię NanoPro-Tech poprawiającą trakcję gdy asfalt jest mokry by zawsze jazda była tak bezpieczna jak to tylko możliwe.

Jazda po śniegu i błocie pośniegowym

ośnieżona-droga

Śnieg, mimo że coraz rzadszy, jest głównym powodem zmiany opon na zimowe. I słusznie. Sam byłem świadkiem gdy kierowcę zaskoczył nagły opad śniegu i ledwo uniknął uszkodzenia kilku aut na parkingu z którego wyjeżdżał. To były niskie prędkości. Pomyślcie sobie co musi się dziać, gdy jedzie się po autostradzie na letnich oponach i zaskoczy Was śnieg.

Trochę liczb

porównanie-opon

Co piąty polski kierowca nie zmienia opon na zimę. Oznacza to, że jest naprawdę duża ilość samochodów, które poruszają się na niezmienionych oponach. Ale możecie poprawić tę statystykę! Wystarczy, że kupicie opony zimowe do swojego samochodu i umówicie się na wymianę. To takie proste! I zanim ktoś powie, że to drogie, to warto zauważyć, że lepiej zapłacić za komplet opon zimowych, niż za naprawę auta lub co gorsza zakup nowego. Pamiętajcie również, że jeżdżąc na letnich oponach w zimę ryzykujecie nie tylko swoim zdrowiem, ale także zdrowiem swoich pasażerów. Przekonani? Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą opon zimowych, mamy opony na każdą kieszeń i do każdego rodzaju auta.

PS Jednak nie zawsze posiadanie dwóch kompletów opon ma sens. Czasem wystarczy jeden komplet opon wielosezonowych. Jednak zastosowanie takiego ogumienia jest ograniczone. Czym? A to już temat na kolejny wpis.