Przebita opona? Co teraz?


Utrata powietrza w oponie, to jedna z najpowszechniejszych awarii, których możemy doświadczyć podczas użytkowania samochodu. Usterka zwykle nie powstaje z winy użytkownika, po prostu jest czymś co prędzej czy później może nadejść. Oponka.com radzi co zrobić w takiej sytuacji

Dlaczego opona ulega awarii?

wymiana-koła

Opony we współczesnych samochodach to technologiczne majstersztyki. Zbudowane są z dbałością o najmniejsze detale, tak by każda podróż przebiegała możliwie bezpiecznie i bez zmartwień. Mimo to, czasem zdarza się tak, że opona naszego auta ulegnie awarii. Powody są różne. Zwykle przyczyną jest ostry odłamek po którym przejedziemy nawet tego nie zauważając. Czasem jednak przyczyną awarii może być niewykryta wada materiałowa czy błąd w obsłudze opony. W tym wpisie radzimy więc jak wymienić oponę i jak to zrobić bezpiecznie.

Po czym rozpoznać awarię opony?

system-monitorowania-ciśnienia

Nowoczesne samochody mają czujniki ciśnienia w oponach, które na desce rozdzielczej pokazują nam ciśnienie w każdej oponie. Niektóre pokazują konkretne dane, niektóre pokazują tylko czy ciśnienie mieści się w normie. Oba systemy jednak informują nas gdy coś pójdzie nie tak i ciśnienie w jednej z naszych opon spadnie. Jeśli jednak nasz samochód nie jest wyposażony w czujniki ciśnienia najłatwiejszym sposobem na rozpoznanie, że nasza opona jest uszkodzona jest wykorzystanie naszych zmysłów, konkretnie słuchu i dotyku. Opona bez powietrza nie dość, że wydaje charakterystyczny dźwięk, to jeszcze powoduje znaczący opór na kierownicy i powoduje, że auto próbuje zjechać z drogi w kierunku zepsutej opony.

Jak przeprowadzić wymianę koła?

odkręcenie koła

Jeśli zdiagnozowaliśmy już, że nasza opona jest uszkodzona, pierwsze co należy zrobić to zjechać na pobocze i ustawić trójkąt ostrzegawczy we właściwej odległości. Na przykład na autostradzie jest to Kolejny krok jest prosty – należy zdiagnozować, która opona jest uszkodzona.

Będąc już bezpiecznym i wiedząc, które koło wymieniamy wyciągamy z bagażnika koło zapasowe. Może być ono normalnej wielkości jak każde inne koło w naszym samochodzie, ale coraz częściej jest tak, że stosuje się tak zwane „dojazdówki”. Problem z tym drugim rozwiązaniem jest taki, że na takim kole nie należy jechać szybciej niż 80km/h i zwykle starcza ono tylko na maksymalnie kilkadziesiąt kilometrów jazdy, nie nadają się więc one do szybkiego przemieszczania się. Niezależnie od tego, jakie koło zapasowe mamy, należy je wyjąć razem z lewarkiem, po czym podnosimy samochód. Miejsce do podparcia lewarka jest zwykle wyraźnie oznaczone, wystarczy zajrzeć pod spód samochodu i już będziemy wiedzieć gdzie podłożyć podnośnik.

Ważna rzecz! Zanim podniesiemy auto, śruby opony należy poluźnić i dopiero końcową fazę odkręcania przeprowadzić gdy koło znajduje się w powietrzu. Gdy koło jest zdjęte zakładamy w to miejsce nasze koło zapasowe i przykręcamy i opuszczamy. Gdy auto stoi na ziemi przeprowadzamy ostatnią fazę dokręcania by upewnić się, że koło pewnie trzyma się swojego miejsca. Śruby zawsze dokręcamy po przeciwnych stronach, czyli nigdy nie odkręcamy i nie dokręcamy śrub znajdujących się obok siebie.

Nie mam koła zapasowego – co robić?

uszczelniacz-do-opon

Czasem jednak koła nie trzeba wymieniać. Obecnie wiele samochodów ma na wyposażeniu zestaw naprawczy, który w razie awarii pozwoli wypełnić oponę specjalną substancją. Dzięki temu będziemy mogli dojechać do najbliższego warsztatu i tam wymienić oponę. Trzeba jednak pamiętać, że takie specyfiki często uszkadzają oponę, więc tak czy inaczej czeka nas wymiana na nową. Właściwie dwie, bo opony zawsze należy zmieniać parami. Na tej samej osi powinny być takie same opony.

A może Run On Flat?

run-flat

Inną sprawą są opony RunFlat, które pozwalają przejechać kilkanaście, kilkadziesiąt kilometrów bez powietrza w oponie. To akurat tyle by dostać się do naszego serwisu, zamówić i wymienić opony na takie, które będą pasować do Waszego pojazdu.

Niezależnie jednak od wyposażenia samochodu…

koło-trzeba-wymienić

…uszkodzoną oponę trzeba wymienić. W przypadku kół zapasowych wynika to z tego, że często opona na naszym kole zapasowym jest w innym wieku albo innego modelu niż reszta opon założonych na naszym aucie. Przepisy zabraniają jazdy na różnych oponach na tej samej osi. W takim wypadku należy zamówić dwie (albo cztery) nowe opony na naszej stronie po czym umówić się do nas na wizytę.

Niezależnie z jakiego powodu szukacie nowego ogumienia, zachęcamy do zajrzenia do naszego sklepu Oponka.com we Wrocławiu. Znajdziecie tam opony do każdego modelu samochodu, na każdą kieszeń i na każdą porę roku. Zależnie od Twoich potrzeb mamy zarówno dobrej jakości tanie modele marek ekonomicznych, takich jak na Sailun, wyśmienite opony premium jak Bridgestone i Vredestain czy wreszcie optymalne na co dzień klasy średniej: Nexen. Zapraszamy, doradzimy przy wyborze opony oraz wymienimy uszkodzoną oponę.