Jak zadbać o klimatyzację


Klimatyzacja to taki układ, który pozwala nam zadbać o zdrowie i komfort podróży. Bardzo istotnym jest też, by zadbać o sam układ klimatyzacji, bo jest on bardziej skomplikowany niż się wydaje. Zacznijmy jednak od oczywistego pytania.

Co robi klimatyzacja?

klimatyzacja-wrocław

Odpowiedź na to pytanie jest oczywista – klimatyzacja chłodzi wnętrze samochodu. Tutaj brak zaskoczeń. Zaskoczeniem jednak jest fakt, że klimatyzacja ma jeszcze jedno „ukryte” zastosowanie – układ ten razem z nawiewem pomaga osuszyć powietrze w samochodzie. Jest to szczególnie przydatne zimą, gdy często pada deszcz lub śnieg i mamy mokre ubrania.

Jak zadbać o układ klimatyzacji?

Zacznijmy może od najprostszej czynności, którą może zrobić użytkownik samochodu, by zadbać o klimatyzację. Tą czynnością jest włączenie jej. Po prostu. Nawet w zimie należy włączyć klimę raz na tydzień na około 10-20 minut. To bardzo istotne, bo układ klimatyzacji jest bardziej skomplikowany niż się wydaje. Jednym z elementów, który może się zepsuć albo przyczynić się do zepsucia klimatyzacji jest olej obecny w układzie. Nie chodzi o czynnik, który trzeba uzupełniać, a o olej pilnujący by kompresor zawsze chodził z należytą wydajnością. Co również istotne, układy klimatyzacji posiadają także swoje własne sprzęgiełko, które odpowiada za włączenie i wyłączenie układu. Raz na jakiś czas należy je ruszyć włączając klimę, by się nie zastało w miejscu i nie zafundowało nam niemiłej niespodzianki w pierwszy upalny dzień.

A co jeśli klimatyzacja nie działa?

Klimatyzacja-nie-działa.jpg

Wyobraźmy sobie taki scenariusz: pierwszy prawdziwie upalny dzień roku, wsiadamy do naszego samochodu, postanawiamy włączyć klimę i… nie dzieje się nic. To znaczy, słychać, że kompresor klimatyzacji zaskoczył, świeci się odpowiednia lampka, ale powietrze z nawiewów pozostaje ciepłe mimo ustawienia nawiewu na najniższą możliwą temperaturę. Może to oznaczać, że w układzie skończył się czynnik. Nie jest to wielka usterka, ale zmniejsza komfort jazdy. Na szczęście łatwo ją naprawić – wystarczy zadzwonić do naszego serwisu we Wrocławiu, a my zajmiemy się tematem.

Z klimatyzacji wydostaje się nieprzyjemny zapach – co teraz?

Czasem bywa tak, że po włączeniu klimatyzacji wydostaje się z niej brzydki zapach. Owszem, można się go pozbyć otwierając okna, ale jazda z włączoną klimą i otwartymi oknami mija się z celem. Mamy lepsze rozwiązanie. A nawet kilka! Po pierwsze należy sprawdzić filtr przeciwpyłkowy, tak zwany kabinowy. To właśnie ten element dba o to, by powietrze w naszym samochodzie zawsze było czyste, a gdy jest brudny albo zużyty już niestety nie spełnia swojej roli. Wtedy należy go wymienić, by znów mieć spokój i przyjemnie pachnący samochód.

Nie zawsze jednak chodzi o filtr kabinowy

ozonowanie

Chcąc lub nie chcąc w układzie klimatyzacji często przewozimy pasażerów na gapę w postaci grzybów czy bakterii. Nie brzmi to dobrze, prawda? Na szczęście nasz zespół w Oponka.com potrafi się ich pozbyć i zapewnić Wam świeży zapach układu klimatyzacji. Zabieg oczyszczenia układu z grzybów i bakterii nazywa się ozonowaniem i jest on zupełnie nieszkodliwy dla użytkowników auta.

Cena serwisu klimatyzacji we Wrocławiu

Serwis klimatyzacji samochodowej nie jest drogi. Musimy jednak pamiętać, że cena tej usługi może się mocno różnić pomiędzy jednym klientem, a drugim. Jest tak dlatego, że są dwa rodzaje obecnych w klimatyzacji czynników. W starszych samochodach obecny jest czynnik R-134a, którego cena za 100g to około 30zł. Nowsze auta korzystają natomiast z czynnika R-1234yf, który za taką samą ilość kosztuje 100zł. Należy jednak pamiętać, że układ klimatyzacji zwykle wymaga około 500-750g czynnika do prawidłowego działania. Usługa ozonowania, również ma wpływ na cenę serwisu klimatyzacji. Jeśli nasz samochód korzysta ze starszego czynnika, to cena ozonowania to około 250zł, w przypadku nowszego czynnika - 350zł. Owszem, samo uzupełnienie czynnika jest tańsze, ale ozonowanie klimatyzacji raz w roku jest wymagane, by klimatyzacja działała prawidłowo. By znaleźć aktualne ceny, polecamy zajrzeć na stronę Cennik.

Jeśli macie problemy ze swoją klimatyzacją zadzwońcie pod numer +48 71 345 68 48, a nasz zespół Oponka.com się wszystkim zajmie.