Oponka.com radzi jak przygotować samochód na wakacyjny wyjazd


By bezpiecznie pojechać na wakacje, nie wystarczy samochód i dobre chęci. Należy również pamiętać o kilku rzeczach, dzięki którym nasza podróż przebiegnie bez niedogodności.

Jak przygotować samochód?

Planując wyjazd na wakacje samochodem należy pamiętać, by był on we właściwym stanie technicznym. O ile większe problemy i konieczności napraw zostaną wykryte na przeglądzie okresowym, o tyle kilka elementów warto w samochodzie sprawdzić zawsze przed dłuższą podróżą. Zwłaszcza stan opon, oświetlania czy felg każdy może sprawdzić samodzielnie aby upewnić się, że podróż będzie bezpieczna.

Ciśnienie w oponach

cisnienie-w-oponach

Pierwsza rzecz, którą musimy zrobić przed wyjazdem to sprawdzenie ciśnienia w oponach. Zbyt niskie ciśnienie ma różnorakie konsekwencje i dopóki nie zajmujemy się ekstremalną jazdą w terenie, raczej nam ono szkodzi niż pomaga. Niskie ciśnienie w oponach zwiększa zużycie paliwa, ponieważ podczas jazdy opony mają większy opór toczenia. Inną sprawą jest fakt, że auto, które porusza się „na flakach” jest niestabilne podczas jazdy i „pływa” po drodze. Kolejną konsekwencją zbyt niskiego ciśnienia jest fakt, że podczas nagłych manewrów bądź szybkiej jazdy po wirażach, niedopompowana opona może ześlizgnąć się z felgi. UWAGA. Zanim napompujecie opony do oporu, pamiętajcie, że jeśli przesadzicie z ciśnieniem, również nie będzie dobrze. Tak, są poradniki „ecodrivingu”, które mówią, że należy stosować zbyt wysokie ciśnienie w oponach – ale bądźmy szczerzy: to co zaoszczędzicie na paliwie możecie stracić u mechanika, bo jazda na oponach, które są napompowane zbyt mocno również jest niebezpieczna. Po pierwsze dlatego, że zmniejsza się powierzchnia kontaktu opony z podłożem, przez co przyczepność ulega pogorszeniu. Po drugie dlatego, że taka opona podczas obciążeń takich jak dziury w drodze albo kamienie może wybuchnąć, co jak się domyślacie nie jest pożądanym efektem.

Właściwe, zalecane przez producenta wartości ciśnienia w oponach zwykle są podane na wewnętrznej stronie drzwi kierowcy bądź słupku tuż przy nich. Jeśli natomiast naklejka uległa uszkodzeniu, wartości te znajdziecie zapisane w instrukcji obsługi swojego samochodu oraz w internecie.

Koła zapasowe i zestawy naprawcze

Większość samochodów ma koło zapasowe lub zestaw naprawczy schowany pod podłogą bagażnika. Koło zapasowe może być pełnowymiarowym kołem, czyli właściwie identycznym jak pozostałe, które mamy zamontowane w samochodzie. Czasem jest tak, że na aucie mamy alufelgi natomiast koło zapasowe jest felgą stalową, lecz w dalszym ciągu jest to normalne koło. Co oznacza, że należy o nie dbać jak o normalne koło – pilnować ciśnienia i stanu opony, żeby potem w krytycznej sytuacji nas nie zawiodło. Jeśli natomiast macie koło dojazdowe, sprawa się komplikuje, bo zasady korzystania z niego są nieco inne. To znaczy – tak, pilnujcie ciśnienia i stanu opony, ale jeszcze ważniejsze jest to, że to nie jest normalna opona. „Dojazdówka” jest węższa (czasem nawet trochę mniejsza) niż normalne koło i przez to nie może znieść takich samych obciążeń. Oznacza to, że nie wolno na niej jeździć długo i szybko – zwykle maksymalna prędkość dozwolona na oponie dojazdowej to 70-90km/h - wyższe prędkości są bardzo niebezpieczne.

Może być też tak, że pod podłogą bagażnika nie znajdziecie żadnego koła tylko zestaw naprawczy. Zestaw naprawczy jest wygodny, bo nie wymaga zdejmowania koła – po prostu „pompujemy” koło zawartością zestawu naprawczego i mamy spokój. Niestety, nie do końca jest tak dobrze. Zestaw naprawczy przewidziany jest do bardzo krótkotrwałego zastosowania – tylko, żeby dotoczyć się do najbliższego warsztatu, w którym będzie możliwa wymiana opony. Wymiana, bo opony wypełnionej zestawem naprawczym nie da się naprawić.

Jeśli natomiast pod podłogą bagażnika nie macie nic może to oznaczać, że Wasz samochód z fabryki wyjechał na oponach typu Run-Flat i producent przewidział, że w razie uszkodzenia opony będziecie w stanie dojechać do warsztatu na Run-Flat’cie właśnie. Jeśli Wasze auto ma starą oponę na kole zapasowym lub potrzebujecie nowych Run-Flat’ów zajrzyjcie w ten link i uzupełnijcie braki.

A co jeśli złapiecie gumę?

uszkodzona-opona

Wtedy musicie wykorzystać wcześniej wspomniane koło zapasowe lub zestaw naprawczy i innej opcji nie ma. Ewentualnie możecie poczekać na lawetę – co może potrwać nawet półtora godziny. Nie wolno także zapominać, że przepisy zabraniają jeździć na dwóch różnych oponach na tej samej osi – jeśli więc taka sytuacja zaistnieje należy kupić dwie lub 4 nowe opony – najlepiej zrobić to tutaj, po czym umówić się na wizytę w naszym serwisie Oponka.com we Wrocławiu - o tutaj.

Krzywe felgi

Jeśli uzupełniliście ciśnienie w oponach a nadal czujecie wibracje na kierownicy może to oznaczać, że skrzywiliście felgę. Nie jest to poważna usterka, należy jednak pamiętać, że wpływa ona negatywnie na jakość podróży. Po pierwsze, krzywa felga jest niebezpieczna, bo ciągłe wibracje na kierownicy męczą kierowcę przez co ciężej mu zachować koncentrację. Po drugie, podróż może nie być tak komfortowa jak powinna, bo wibracje spowodowane krzywą felgą mogą przenieść się na resztę samochodu. Po trzecie, krzywa felga może przyspieszyć zużycie opon i zawieszenia co narazi nas, jako właścicieli samochodu, na większe wydatki.

W naszym serwisie prostowanie felgi kosztuje od 50zł dla felgi stalowej i od 120zł dla felgi aluminiowej. Jeśli ceny ulegną zmianie polecamy zajrzeć do cennika, gdzie zawsze znajdziecie aktualne ceny naszych usług.

Klimatyzacja

Podczas podróży warto zadbać o komfort. Chodzi nam nie tylko o komfort jako resorowanie zawieszenia czy miękkość foteli, bo wszystkie te rzeczy schodzą na dalszy plan, gdy w aucie jest za gorąco. Szczególnie istotne jest to, gdy wybieramy się w podróż latem, późną wiosną albo wczesną jesienią. Rozwiązaniem na upały i wysokie temperatury jest sprawna klimatyzacja, która chłodzi i nie śmierdzi. Chłodzenie jest podstawową funkcją klimatyzacji, warto więc zadbać o okresowe uzupełnianie czynnika chłodzącego, bez tego klimatyzacja nie będzie miała jak chłodzić.

Skoro nasza klimatyzacja już chłodzi, warto zająć się także tym, by zapach wydobywający się z nawiewów nie był nieprzyjemny. Jeśli jest – należy przeprowadzić ozonowanie klimatyzacji, czyli operację, która czyści klimatyzację od środka i usuwa grzyby i bakterie z układu. Przed długą podróżą warto także sprawdzić stan filtra kabinowego, który, gdy jest brudny, również może powodować nieprzyjemny zapach wydobywający się z nawiewów.

Gdzie naprawić?

serwis-oponka

Skoro mamy przygotowaną listę rzeczy do sprawdzenia, to należy wiedzieć dokąd przyjechać, by naszym samochodem zajęli się profesjonaliści. Nasz serwis Oponka.com we Wrocławiu na ulicy Kowalskiej 112 zajmie się Waszym samochodem i upewni się, że jest gotów pojechać na drugi koniec świata i gdziekolwiek indziej gdzie akurat go potrzebujecie. W pełnym komforcie i bez obaw o bezpieczeństwo. Umówcie się na wizytę do Oponka.com już dziś!