Wielki test opon letnich 2023 – poznaj najnowszy ranking z Oponka.com


Zbliża się wiosna, co oznacza, że wielu kierowców właśnie teraz gorączkowo poszukuje nowego ogumienia na sezon letni. Jeśli należysz do tego grona i chcesz wiedzieć, jakie polecane opony wybrać, mamy dla Ciebie kompleksowy poradnik, oparty o wielki test opon letnich ADAC 2023. Niemieccy specjaliści po raz kolejny przeprowadzili kompleksowe badanie, które pozwala na wybranie najlepszych opon do samochodu na nadchodzący okres letni.

W artykule znajdziesz szczegółowe wyniki testów oraz opinie naszych ekspertów na temat topowych modeli, co pozwoli dokonać świadomego wyboru i zakupić opony, które zagwarantują bezpieczeństwo oraz komfort podczas letnich podróży.

Czym jest test opon letnich ADAC 2023 i jakie kryteria obejmuje?

Lassa-Driveways

ADAC (niem. Allgemeiner Deutscher Automobil-Club) to niemiecki Automobilklub, który został założony w 1903 roku i jest największym klubem motoryzacyjnym w Europie, zrzeszającym obecnie ponad 21 milionów członków. Organizacja aktywnie działa na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach i ochrony praw kierowców, a także oferuje wiele usług związanych z motoryzacją, takich jak pomoc drogowa, szkolenia dla kierowców, a także organizację wyjazdów i imprez dla miłośników motoryzacji.

W tegorocznym teście badacze ADAC skupili się na dwóch kluczowych kwestiach: Bezpieczeństwo (70% wpływu na ocenę końcową) oraz Bilans Środowiskowy (30% wpływu na wynik). W ramach poszczególnych kategorii wyróżnione zostały szczegółowe parametry, pod których kątem przetestowano aż 50 modeli opon letnich różnych producentów.

 1. W kategorii Bezpieczeństwo pod uwagę wzięto zachowanie opon na nawierzchni suchej oraz mokrej.
 2. W kategorii Bilans Środowiskowy ogumienie oceniane było pod względem:
 • przebiegu,
 • zużycia,
 • wydajności,
 • generowanego hałasu,
 • zrównoważonego rozwoju.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wyniki testu opon letnich ADAC są cenione i uznawane za wiarygodne źródło informacji dla kierowców poszukujących najlepszego ogumienia dla swoich pojazdów. Zdecydowanie nie jest to kolejny test opon chińskich, których jakość pozostawia wiele do życzenia. Organizacja posiada nowoczesne laboratoria i specjalistyczny sprzęt, które pozwalają na dokładne i precyzyjne testowanie pod kątem kluczowych parametrów. Ponadto, w ADAC badane są produkty różnych marek, co pozwala na uzyskanie obiektywnych wyników i porównanie produktów pod kątem ich jakości oraz wydajności.

Co istotne, ranking najlepszych opon letnich 2023 obejmuje nie tylko ogumienie klasy premium, ale także wiele modeli budżetowych, które mimo niższej ceny, pod wieloma względami wypadały zaskakująco dobrze, zostawiając w tyle modele droższe modele bardziej renomowanych marek. W badaniu uwzględnione zostały opony w rozmiarze 205/55 R16.

Wielki test opon letnich 2023 – wyniki ogólne

Poniżej prezentujemy czołową dziesiątkę tegorocznego rankingu opon letnich ADAC. Na ogólne oceny składały się wyniki w poszczególnych kategoriach. Zgodnie z niemieckim systemem oceniania, im mniejszą liczbę punktów otrzymał dany model, tym wyższe miejsce zajmował w rankingu. W przypadku równej punktacji ogólnej wygrywał egzemplarz, który uzyskał lepsze oceny w kategoriach szczegółowych.

 1. Goodyear EfficientGrip Performance 2 2,0 pkt.
 2. Continental PremiumContact 6 2,0 pkt.
 3. Michelin Primacy 4+ 2,1 pkt.
 4. Bridgestone Turanza T005 2,3 pkt.
 5. Nokian Tyres Wetproof 2,3 pkt.
 6. Falken ZIEX ZE310 ECORUN 2,3 pkt.
 7. Continental UltraContact 2,3 pkt.
 8. Kumho Ecsta HS52 2,4 pkt.
 9. Hankook Ventus Prime4 2,5 pkt.
 10. Nexen N´Fera Primus 2,5 pkt.

Test opon letnich ADAC 2023 – wyniki w poszczególnych kategoriach

Jak wiać, w pierwszej „10” znajdziemy opony letnie liczących się producentów, oferujących produkty klasy premium oraz modele ze średniej półki. Co ciekawe, firma Continental jako jedyna wprowadziła do czołowej dziesiątki rankingu ADAC dwa modele opon letnich: PremiumContact 6 oraz UltraContact.

Bardzo ciekawie przedstawiają się również wyniki w szczegółowych kategoriach, które mówią nam znacznie więcej na temat konkretnych właściwości danego ogumienia. Poniżej prezentujemy ich krótkie podsumowanie.

Jazda po nawierzchni suchej

W tej kategorii bezkonkurencyjny okazał się model Falken ZIEX ZE310 Ecorun. Opona 205/55 R16 wyróżnia się doskonałą trakcją praktycznie w każdych warunkach pogodowych, wydłużonym użytkowaniem oraz skróconą drogą hamowania. Specjaliści ADAC docenili właściwości jezdne tego modelu na suchej nawierzchni, przyznając mu ocenę 1,6. Do pozostałych zalet należy także zaliczyć wysoki poziom ochrony przez aquaplaningiem oraz stosunkowo niewielki poziom hałasu.

Sprawdź opony letnie Falken w ofercie sklepu Oponka.com

Jazda po nawierzchni mokrej

W ciepłych miesiącach kierowcom często towarzyszą opady deszczu, dlatego ranking opon letnich nie mógł pominąć tak ważnej kwestii, jak zachowanie na mokrej nawierzchni. W tej kategorii oceniano m.in. drogę hamowania, podatność na aquaplaning oraz komfort prowadzenia. Tu najlepszy okazał się model Continental PremiumContact 6.

Przebieg opony

Oceniając przebieg ogumienia, eksperci uwzględniali takie właściwości jak żywotność, równomierne zużywanie się bieżnika oraz zachowanie właściwości jezdnych przez cały okres eksploatacji. Najlepiej oceniony w tej kategorii został model Goodyear EfficientGrip Performance 2 – podobnie jak w całym rankingu opon letnich ADAC 2023.

Zużycie

Przeprowadzając testy opon letnich pod kątem ich zużycia, oceniano przede wszystkim ścieralność gumowej mieszanki w trakcie jazdy. Najlepsze osiągi pod tym względem zapewnia Michelin Primacy, która otrzymała wysoką notę 1,0.

Wydajność

W kategorii wydajność badacze ADAC uwzględniali m.in. poziom zużycia paliwa, moment bezwładności kół podczas przyspieszania oraz masę oddziaływania na dynamikę jazdy. Biorąc pod uwagę powyższe parametry, najlepszy wynik uzyskała Bridgestone Turanza 6, wyróżniająca się minimalnymi oporami toczenia, doskonałą przyczepnością na mokrej i suchej nawierzchni oraz bardzo dobrymi parametrami paliwowo-energetycznymi. Warto również dodać, że wewnętrzna struktura została wzmocniona za pomocą specjalnych pasków, co zapewnia równomierne rozłożenie obciążenia i poprawia trwałość opony. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszej technologii ENLITEN Bridgestone Turanza 6 to ogumienie idealnie przystosowane do samochodów elektrycznych i hybrydowych.

Sprawdź opony letnie Bridgestone w ofercie sklepu Oponka.com

Generowany hałas

Choć opony zimowe mają opinię głośniejszych niż ich letnie odpowiedniki, również w segmencie ogumienia na lato warto kierować się poziomem hałasu. Specjaliści z ADAC ujęli więc tę kategorię wśród kryteriów rankingowych, badając głośność toczenia po różnych nawierzchniach, zarówno w kokpicie, jak i na zewnątrz pojazdu. Za najcichsze uznane zostały modele Delinte DH2 oraz Zeetex ZT1000, które uzyskały identyczną notę 2,1 punktów.

Zrównoważony rozwój

Ostatnią z podkategorii, które obejmował test opon letnich ADAC 2023, był zrównoważony rozwój. Jak nietrudno się domyślać, eksperci doceniali środowiskowe starania producentów, m.in. we wdrażaniu certyfikatów równowagi ekologicznej. Miano lidera w tej kategorii przypadło oponie Michelin e.Primacy z oceną 2,6 punktów.

Test opon letnich 2023 – inne modele polecane przez Oponka.com

Jak wspominaliśmy na początku, badacze przetestowali aż 50 modeli ogumienia klasy premium oraz modeli ze średniej półki. Jakie opony letnie, oprócz wymienionych w czołówce rankingu, warto wziąć pod uwagę przy zakupie? Poniżej kilka rekomendacji polecanych przez ekspertów z naszego sklepu.

Nexen N’Fera Primus

Nexen-N'fera-Primus

Kierowcy oczekujący dobrych osiągów w przystępnej cenie, zdecydowanie powinni zwrócić uwagę na ten model. Dzięki zastosowaniu specjalnej mieszanki gumowej oraz asymetrycznego bieżnika opona firmy Nexen N'fera Primus oferuje doskonałą przyczepność na mokrej i suchej nawierzchni. Zapewnia również precyzyjne prowadzenie i dobrą stabilność na zakrętach. Z kolei użycie szerokich rowków odprowadzających wodę, zapewnia wysokie bezpieczeństwo podczas jazdy na mokrej nawierzchni, chroniąc przed zjawiskiem aquaplaningu.

Sprawdź opony letnie Nexen w ofercie sklepu Oponka.com

Toyo Proxes Comfort

Toyo-Proxes-Comfort

Japońska marka Toyo cieszy się coraz większą popularnością wśród polskich kierowców, którzy doceniają wysoką jakość ogumienia, stabilne prowadzenie oraz bardzo dobre hamowanie. Toyo Proxes Comfort to linia opon letnich przeznaczona do samochodów osobowych oraz SUV-ów. Symetryczny wzór bieżnika z solidnym środkowym żeberkiem zapewnia stabilność i doskonałą reakcję kierownicy. Bloki barkowe są zaprojektowane w celu zapewnienia poprawionej wydajności podczas pokonywania zakrętów i prowadzenia pojazdu, natomiast szerokie rowki obwodowe pomagają usuwać wodę i zmniejszają ryzyko aquaplaningu na mokrych drogach. Ich atutem jest przystępna cena, szczególnie porównując je z oponami premium konkurencyjnych marek.

Sprawdź opony letnie Toyo w ofercie sklepu Oponka.com

Firestone Roadhawk

Firestone Roadhawk

Do najlepiej sprzedających się opon letnich 205/55 R16 zalicza się również ogumienie z linii Roadhawk, amerykańskiej marki Firestone, należącej do koncernu Bridgestone. Kierowcy doceniają je przede wszystkim za bardzo dobrą przyczepność na mokrej drodze oraz skróconą drogę hamowania na nawierzchni suchej. Uniwersalny charakter czyni Firestone Roadhawk odpowiednim wyborem zarówno na autostrady, jak i dla tych kierowców, którzy największe przebiegi wykonują na drogach miejskich. Na uwagę zasługują również niskie opory toczenia, które pomagają ograniczyć spalanie oraz wysoka trwałość gumowej mieszanki.

Sprawdź opony letnie Firestone w ofercie sklepu Oponka.com

Lassa Driveways

Lassa-Driveways

Turecka marka Lassa, należąca do koncernu Brisa od ponad 20 lat ściśle współpracuje z firmą Bridgestone, a efekty tej współpracy widać po jakości produkowanego ogumienia. Opony Lassa Driveways 205/55 R16 posiadają specjalną mieszankę gumową z dużą ilością krzemionki, co gwarantuje bardzo dobrą przyczepność na mokrej i suchej nawierzchni. Zwolennicy cichej i wygodnej jazdy z pewnością docenią dobrą izolację akustyczną, przekładającą się na obniżony poziom hałasu oraz bardziej komfortowe prowadzenie.

Sprawdź opony letnie Lassa w ofercie sklepu Oponka.com

Test opon letnich 2023 – podsumowanie

Zakup odpowiednich opon letnich jest kluczowy dla bezpieczeństwa, ekonomii oraz komfortu podróżowania w ciepłych miesiącach w ciągu roku. Mając to na uwadze, trzeba wybrać mądrze, stawiając na ogumienie zapewniające wysoką jakość trakcji i sterowność, długą żywotność i niski poziom zużycia. Mamy nadzieję, że test opon letnich 2023 wykonaniu specjalistów z ADAC oraz autorskie zestawienie przygotowane przez naszych ekspertów, pomogą wybrać model idealnie dopasowany do Twojego samochodu, preferowanego stylu jazdy, budżetu oraz indywidualnych potrzeb. Masz dodatkowe pytania? Skontaktuj się z nami i zyskaj wsparcie profesjonalistów przed zakupem.


  Potrzebujesz pomocy z doborem opon?
  Zadzwoń: 71 345 68 48
  lub napisz do nas na stronie: kontakt

  pomoc z doborem opon

  Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

  Wykorzystanie ciasteczek

  Używamy plików cookie (ciasteczek), aby zapewnić podstawową funkcjonalność witryny i poprawić komfort korzystania z niej. Każdą kategorię można włączyć/wyłączyć w dowolnym momencie. Więcej informacji na temat plików cookie i innych wrażliwych danych można znaleźć w naszej pełnej polityce prywatności.