Dlaczego należy wymieniać olej w samochodzie?


Wymiana oleju to jedna z podstawowych czynności serwisowych, których nie wolno zaniedbać użytkując samochód.

Olej silnikowy, to jeden z tak zwanych płynów ustrojowych samochodu. Oprócz niego są także płyn chłodniczy czy hamulcowy, oraz olej w skrzyni biegów i dyferencjałach. Wszystkie te płyny wymagają uwagi i okresowej wymiany. Dziś skupimy się na oleju silnikowym, najbardziej podstawowym z nich. To właśnie on odpowiada za prawidłową pracę silnika. Odpowiemy też na kluczowe pytanie kiedy wymieniać olej silnikowy.

Co robi olej silnikowy?

co-robi-olej-silnikowy

Jeśli mielibyśmy upraszczać, to olej silnikowy to po prostu środek smarny. Z tym, że takie uproszczenie, nawet jeśli w pewnym stopniu prawdziwe, nie wyjaśnia wszystkich rzeczy za które odpowiedzialny jest olej silnikowy.

  • Smarowanie - olej silnikowy smaruje elementy silnika, by zminimalizować tarcie i zwiększyć wytrzymałość jednostki napędowej.
  • Odprowadzenie ciepła z silnika. Owszem, obecnie ta część „pracy” oleju silnikowego jest coraz bardziej pomijana, ale nadal jest bardzo istotna - szczególnie w starych, chłodzonych powietrzem samochodach.
  • Czyszczenie silnika. Pomimo, że komora spalania powinna być idealnie szczelna, to w rzeczywistości tak nie jest i podczas pracy silnika olej się do niej dostaje. Ma to jednak swoje zalety, bo dzięki temu zmywa on z tłoków i cylindrów tak zwany nagar i utrzymuje sprawność silnika.

Olej silnikowy to nie jest zwykły smar, którym możecie posmarować zawias w drzwiach – jego zadania są o wiele bardziej zróżnicowane i wymagają zupełnie innej konstrukcji chemicznej.

Czym jest olej silnikowy?

czym-jest-olej-silnikowy

Skoro już mówimy o oleju silnikowym, dobrze byłoby powiedzieć, jaki jest skład chemiczny tej substancji. Oleju w naszym samochodzie składa się z: oleju bazowego i dodatków. Tego pierwszego jest około 80% i zależnie od rodzaju oleju, otrzymuję się go z destylacji ropy naftowej dla olejów mineralnych lub z syntezy węglowodorów dla olejów syntetycznych. Olej bazowy, ma zdolności smarne, ale nie są one wystarczające dla współczesnych silników, które często pracują z dużą wydajnością i pod dużym obciążeniem.

Właśnie dlatego około 20% składu każdego oleju to różnego rodzaju dodatki. Problem w tym, że tych dodatków również nie można ograniczyć do jednego czy dwóch – zwykle jest ich dużo więcej.

  • Detergenty, których zadaniem jest czyścić silnik i pilnować by nie zgromadził się nagar zmniejszający jego efektywność.
  • Dyspergatory, które chronią metalowe części silnika przed rdzewieniem od środka.
  • Dodatki smarnościowe, które nie robią nic innego jak usprawniają właściwości smarne oleju i „pilnują”, żeby olej zawsze miał takie same właściwości, niezależnie od ciśnienia. Zmniejszają one zużycie wewnętrznych komponentów silnika.
  • Substancje konserwujące, zapobiegające utlenianiu i powodujące, że przez cały okres eksploatacji olej będzie tak samo smarował silnik.
  • Inne, jeśli stosujemy olej mineralny, to wśród dodatków możemy wymienić także modyfikatory lepkości, dzięki którym olej ten można stosować zarówno zimą, jak i latem. Bez tych modyfikatorów olej byłby narażony na duże zmiany właściwości, co pogorszyłoby wytrzymałość motoru w naszym aucie.

Budowa oleju silnikowego jest bardzo skomplikowana – i nie bez powodu. Silniki stosowane w samochodach z roku na rok są coraz bardziej skomplikowane i wydajne, a do tego często zaleca się stosowanie olejów Long-Life, które muszą mieć większą wytrzymałość niż normalne oleje silnikowe.

Kiedy wymieniać olej silnikowy?

Jednoznaczna odpowiedź na to pytanie jest bardzo trudna. Co do zasady zaleca się wymianę oleju samochodowego zgodnie z zaleceniami producenta. Zwykle jest to co roku lub co 10-15 000 km przebiegu.

Czasem producent samochodu zaleca wymianę oleju w dłuższy interwałach, np. co dwa lata lub 30 000 km. Stosowany jest wówczas tzw. olej o przedłużonej trwałości – Long Life. Mechanicy z dużym doświadczeniem ostrożnie podchodzą do olejów long life i pomimo zaleceń producenta rekomendują nie oszczędzania na oleju i w celu zadbania o optymalne warunki pracy silnika podpowiadają wymianę co roku. Wasz silnik odwdzięczy Wam się długą oraz bez awaryjną pracą.

Na czas wymiany oleju, tzw. interwał olejowy, może mieć też wpływ Wasz styl jazdy. W przypadku dynamicznego stylu jazdy lub gdy użytkujemy samochód w głównie w miejskich warunkach i na krótkich dystansach szczególnie warto zadbać o regularną i wymianę oleju.

Co się stanie gdy nie wymienimy oleju?

Podczas pracy jednostki napędowej olej silnikowy cały czas w niej cyrkuluje i smaruje wszystkie elementy. Niestety, podczas swojej pracy olej traci swoje właściwości - wynika to zarówno z amplitudy temperatur jak i z faktu, że jednym z jego zadań jest czyszczenie silnika. Oznacza to, że po pewnym dystansie jest on po prostu brudny i zużyty - widać to po jego barwie, często nowy olej ma kolor złoto-bursztynowy, a ten, który potem z samochodu usuwamy jest ciemno-brunatny, nawet czarny.

Zużyty olej traci swoje właściwości smarne i nierzadko nie jest w stanie odpowiednio zabezpieczyć elementów silnika przed tarciem. To oznacza, że podczas jazdy na zużytym oleju ryzykujemy uszkodzeniem jednostki napędowej - a bardzo często są wysokie koszta.

Jaki olej wlać do swojego samochodu?

jaki-olej-silnikowy

W przeciwieństwie do poprzedniego pytania, to pytanie ma prostą odpowiedź: należy wlać taki olej jaki zaleca producent. Koniec, kropka. Niektórzy mechanicy uważają, że gdy samochód ma wyższy przebieg to należy używać oleju silnikowego o większej gęstości, ale prawda jest taka, że jeśli silnik projektowany był z myślą o jednej konkretnej gęstości oleju, to takiej należy używać.

Ile kosztuje wymiana oleju?

Koszt wymiany oleju to oczywiście nie tylko cena samego oleju oraz usługi. Do finalnej ceny należy również doliczyć filtr oleju oraz korek miski olejowej, który bardzo często jest jednorazowy i po wykręceniu nie można go użyć drugi raz.

Jeżeli chcecie sprawdzić dokładny koszt usługi wymiany oleju silnikowego w naszym serwisie, zapraszamy do zakładki serwis gdzie znajdziecie informacje na temat tej usługi oraz pozostałych, które świadczymy w naszym serwisie, takich jak wymiana kół czy uzupełnienie klimatyzacji.

Gdzie wymienić olej silnikowy?

Olej silnikowy najlepiej wymienić w serwisie o wysokiej renomie i dużym doświadczeniu. Polecamy nasz serwis Oponka.com, znajdujący się we Wrocławiu na ulicy Kowalskiej 112 – obsługujemy ponad 5000 aut rocznie i mamy ponad 30 lat doświadczenia w branży. Jeśli potrzebujecie wymiany oleju, to zapraszamy do umówienia się na wizytę. Możecie to zrobić on-line lub pod numerem telefonu +48 71 345 68 48.

Co jeszcze możemy dla Ciebie zrobić?

co-możemy-dla-Ciebie-zrobić-oponka

Oponka.com to nie tylko serwis samochodowy, ale także sklep z ogumieniem, w którym możecie zamówić najlepsze opony do swojego samochodu, niezależnie czy szukacie najlepszych osiągów czy opcji bardziej przyjaznych portfelowi. W asortymencie mamy także usługi związane z klimatyzacją czy zabezpieczeniem antykorozyjnym, więc przy okazji wymiany oleju silnikowego możemy zmienić opony oraz zadbać o prawidłowe działanie klimatyzacji!