Zwalniam Cię! Czyli wszystko co musicie wiedzieć o hamulcach.


Hamulce to najważniejszy, oprócz opon, układ bezpieczeństwa w naszym samochodzie. Jak o nie zadbać?

Obecnie rekomenduje się kierowcom jeżdżenie zgodnie z zasadami eco-drivingu. Zalecają one hamowanie silnikiem i minimalne używanie hamulców. To nie znaczy, że można przestać myśleć o hamulcach. Wręcz przeciwnie, należy zwrócić szczególną uwagę na ich stan, bo podczas normalnej jazdy także zdarzają się sytuacje w których hamowanie silnikiem nie wystarczy.

Rodzaje hamulców

rodzaje-hamulców

W samochodach stosuje się obecnie dwa rodzaje hamulców: hamulce tarczowe i bębnowe. Pierwsze z nich zapewniają lepszą siłę hamowania i większą odporność na przegrzewanie, dlatego stosuje się je zawsze na osi przedniej i w szybszych i mocniejszych samochodach na osi tylnej. Hamulce bębnowe natomiast są tańsze w produkcji, ale zapewniają mniejszą siłę hamowania, więc ich zastosowanie ograniczone jest do osi tylnej w niewielkich autach miejskich. Należy pamiętać, że układy hamulcowe w samochodach często ustawione są tak, by to przednie koła odpowiadały za większą część siły hamowania.

Kiedy wymieniać hamulce?

W hamulcach, standardowo, nie wymienia się dużej ilości elementów – wiele z części stosowanych w układach hamulcowych przygotowane jest, by służyć przez wiele lat, więc nie trzeba się martwić o wymianę zacisków czy pompy hamulcowej dopóki elementy te nie będą w złym stanie. To, co trzeba wymieniać to elementy cierne.

W przypadku hamulców tarczowych wymienia się tarcze i klocki - z tym, że często w nieco różnych terminach. Klocki hamulcowe standardowo wymienia się co 30-50 tysięcy kilometrów, chyba, że jeździmy bardzo agresywnie – wtedy ten interwał może się skrócić nawet do 10-20 tysięcy kilometrów. Tarcze hamulcowe natomiast wymienia się mniej więcej co 60-80 tysięcy kilometrów, ale tak samo jak w przypadku klocków – ten interwał może się skrócić.

Najbardziej ogólną zasadą dotyczącą kwestii „jak często wymieniać hamulce tarczowe” jest wymiana tarcz co drugą wymianę klocków.

hamulce-bębnowe

Hamulce bębnowe działają na nieco innej zasadzie, niż tarczowe i zazwyczaj nie mają aż takiej siły hamowania, więc nie wymagają tak częstego serwisu. W ich przypadku, przy zastosowaniu dobrych części, o ich wymianie możemy zacząć myśleć dopiero po przejechaniu 100-150 tysięcy kilometrów. Podczas serwisu hamulców bębnowych wymieniamy szczęki hamulcowe oraz ich rozpieracz i sprężynę rozpierającą. Czasem producent zaleca także wymianę łożyska koła, ale nie jest to zasada: tarcze hamulcowe wymieniamy co drugą wymianę klocków, a bębny hamulcowe (jeśli obecne) co trzecią. W ten sposób możecie mieć pewność, że Wasze hamulce zawsze będą działać jak należy.

Czy należy wymieniać płyn hamulcowy?

plyn-hamulcowy-wymiana

Oczywiście, że tak! Wszak to on odpowiada za działanie układu hamulcowego i sposób w jaki hamulce wykonują swoją pracę. Producenci samochodów przewidują, że płyn hamulcowy zachowuje swoje właściwości przez mniej więcej 2 lata, a potem należy go wymienić. Warto jednak pamiętać, że w niektórych starszych samochodach producent podaje dwukrotnie dłuższy interwał - polecamy więc zajrzeć do instrukcji obsługi, by mieć pewność, kiedy konieczna jest wymiana płynu hamulcowego.

Ile kosztuje wymiana hamulców?

Wymiana hamulców to jedna z tych czynności serwisowych, która dużo daje, ale niewiele kosztuje. Hamulce, jako jeden z najważniejszych elementów w samochodzie, wydają się być drogie w naprawach, jednak w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. W naszym serwisie Oponka.com wymiana klocków hamulcowych kosztuje już od 110 złotych, a komplet klocków i tarcz to koszt 200zł. Trzeba, oczywiście, doliczyć do tego koszt części, ale nie są to drogie elementy. Jeżeli chcecie poznać aktualne ceny usługi wymiany tarcz i klocków zajrzyjcie na stronę cennik – tam znajdziecie wszystkie aktualne informacje.

Gdzie wymienić hamulce we wrocławiu?

Hamulce to jeden z najważniejszych elementów odpowiadających za bezpieczeństwo podczas jazdy. Dlatego zalecamy by serwis hamulców przeprowadzać w warsztacie z dużym doświadczeniem takim jak Oponka.com we Wrocławiu. Zapewniamy wysokiej klasy usługi i pewność porządnego wykonania, potwierdzoną przez prawie 5 tysięcy klientów rocznie. Zapraszamy do umówienia się na wizytę pod numer telefonu +48 71 345 68 48,pisząc do nas na Facebook’u lub rezerwując termin przez internet pod TYM LINKIEM.