Jak zmieniały się opony zimowe na przestrzeni lat?
Używanie opon zimowych to dla nas codzienność. Ale jak przebiegał ich rozwój?
O początkach opon zimowych pisaliśmy już jakiś czas temu, możecie o tym przeczytać TUTAJ. Dziś natomiast skupimy się na tym jak “zimówki” rozwijały się na przestrzeni lat i jak dopasowywały się do szybko zmieniających się warunków drogowych.
Opony zimowe i rozwój infrastruktury drogowej
Pierwsze opony zimowe były właściwie oponami prawie terenowymi. Nie ma się co dziwić, w Skandynawii gdzie powstały, warunki do jazdy samochodem były mocno niesprzyjające. Nie chodzi tylko o ilość śniegu czy błota, ale też o to, że na początku XX w. infrastruktura drogowa dopiero raczkowała. Oznaczało to, że często by gdzieś dojechać trzeba było zjechać z drogi asfaltowej na boczną drogę z uklepanej ziemi, która podczas deszczu mogła zamienić się w grzązkie błoto.
W miarę upływu lat działy się jednak dwie rzeczy. Pierwsza z nich to rozwój infrastruktury drogowej, przez co w wielu miejscach podróże mogły odbywać się w sposób łatwiejszy i przyjemniejszy. Szutrowych traktów było coraz mniej, ich miejsce zajmowały asfaltowe drogi, które niezależnie od pogody były przejezdne. Dzięki temu firmy zajmujące się produkcją opon były w stanie stopniowo zmieniać konstrukcję ogumienia z prawie-terenowej na bliższą tej którą znamy.
Drugim czynnikiem wpływającym na rozwój opon zimowych był bardzo szybki rozwój samochodów. W latach 30', gdy powstały pierwsze zimówki, samochody przypominały jeszcze dorożki bez konia. Obecnie takie auta cieszą się pewną popularnością, ale nie zmienia to faktu, że automobile lat 30' mają bardzo niewiele wspólnego z nowoczesnymi samochodami, którymi obecnie poruszamy się po drogach.
Historia opon zimowych
Za pierwsze opony zimowe, które można określić mianem popularnych, uznaje się Continental Matsch + Schnee z 1952 roku. Ale prawdziwy sukces osiągnęły dopiero opony Goodyear G800 Ultragrip M+S w roku 1972, które na początku trafiły na rynek w kilku popularnych rozmiarach. W miarę upływu lat, gama opon zimowych stawała się coraz bardziej rozbudowana i w pod koniec lat 70' opony Goodyear Ultragrip stały się pierwszymi oponami z indeksem prędkości "H", który pozwalał pędzić z prędkością 210km/h.
W zimę na przełomie lat 1976-1977 opony zimowe zaczęto produkować z "termogumy", która zapewniała większą odporność na zmiany temperatury. Dzięki temu w niezależnie od amplitudy temperatur pomiędzy dniem, a nocą opony nie uszkadzały się i nie zmieniały swojej twardości.
Kolejnym ważnym wydarzeniem w historii opon zimowych było dodanie krzemionki do mieszanki gumowej. Ten dodatek miał dwie zalety - po pierwsze ogumienie nie twardniało przy niskich temperaturach i zachowywało swoją elastyczność, a po drugie zdecydowanie poprawiała się przyczepność na mokrej nawierzchni - szalenie istotne podczas zimowej pluchy.
Kiedy Polacy zaczęli używać opon zimowych?
Polacy przez wiele lat byli bardzo niechętni by używać opon zimowych - częsta była nawet opinia, że to wymysł koncernów oponiarskich i opony letnie nadają się na śnieg tak samo dobrze jak zimowe.
Jak to z wieloma rzeczami bywa, życie zweryfikowało takie poglądy. Nastąpiło to w zimę na przełomie lat 1978/1979 czyli podczas tak zwanej "Zimy Stulecia". Podczas obecnych wtedy mrozów samochody na oponach letnich często uwięzione były na swoich miejscach parkingowych lub jazda nimi była szalenie niebezpieczna i niepewna. Właśnie wtedy wielu kierowców postanowiło kupić pierwsze w swoim życiu opony zimowe, chociażby tylko po to, by bezpiecznie dostać się do pracy.
Kupowanie opon zimowych stało się czymś w rodzaju tradycji, bo pomimo prawie 50 lat od "Zimy Stulecia" większość polaków korzysta z tego doświadczenia i sezonowo zmienia opony. Jeszcze w 2014 roku 92% mieszkańców Polski deklarowało, że zmienia opony z letnich na zimowe.
Jeśli Was też czeka zmiana opon...
...to warto zaopatrzyć się w najlepsze na rynku. Obecnie jest to dużo prostsze niż było kiedyś - cała operacja zamyka się w trzech krokach. Pierwszy polega na przeczytaniu naszego wpisu o najlepszych oponach zimowych. Drugi to zamówienie opon we właściwym dla Waszego samochodu rozmiarze. A trzeci to umówienie się na wymianę do naszego serwisu Oponka.com znajdującego się we Wrocławiu. Jest to tym prostsze, że można to zrobić dzwoniąc pod numer +48 71 345 68 48, pisząc do nas na Facebooku lub rezerwując termin przez internet. To takie proste. A przecież szkoda by było...