Ranking letnich opon ADAC 2024 – sprawdź, kto wygrał testy opon w 2024 roku!


Marzec to czas, kiedy w warsztatach wulkanizacyjnych zaczyna się wzmożony ruch, związany z wymianą ogumienia na letnie. Jednocześnie, w tym samym czasie, wielu kierowców staje przed dylematem dotyczącym tego, jakie opony letnie kupić i na co zwracać uwagę, by zapewnić sobie komfortową i bezpieczną jazdę w okresie od wiosny do późnej jesieni. Z pomocą tradycyjnie już przychodzą specjaliści ADAC, którzy przeprowadzili kolejny już test opon letnich. W 2024 roku badacze na tapet wzięli niezwykle popularny rozmiar 215/55 R17. Kto wygrał testy opon, jakie oceny oraz opinie zebrały poszczególne modele i jak w tym zestawieniu wypadło ogumienie wywodzącej się z naszego kraju marki Dębica? Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym rankingiem ADAC – poznaj modele premium i polecane opony budżetowe, które zostały najwyżej ocenione w tegorocznym teście.

Test opon letnich 2024 – co trzeba o nim wiedzieć?

Test-opon-letnich-ADAC-2024

To już kolejny rok, w którym ADAC – renomowany niemiecki automobilklub i druga co do wielkości tego typu organizacja na świecie, przeprowadza testy opon letnich, przyznając oceny w poszczególnych kategoriach. Organizacja, której rankingi powstają wyłącznie na bazie niezależnych badań, co roku zestawia ze sobą popularne rozmiary ogumienia, np. 205/55 R16 czy tak jak w tym roku 215/55 R17.

Warto dodać, że ranking ADAC stanowi wypadkową testów drogowych prowadzonych w różnych warunkach atmosferycznych, typowych dla konkretnej pory roku. Nic więc dziwnego, że badacze wzięli pod uwagę zarówno zachowanie opony na suchej, jak i mokrej czy śliskiej nawierzchni. Oprócz zarekomendowania kierowcom konkretnych modeli, które dobrze sprawdzają się na drodze, wykonywany przez ADAC test opon letnich ma jeszcze jeden ważny cel. Pozwala w naturalnych warunkach zweryfikować zapewnienia producentów, co do zalet oferowanego przez nich ogumienia.

Jak powstał ranking opon letnich ADAC w 2024?

Metodologia, zgodnie z którą przeprowadzony został tegoroczny test ADAC, nie różniła się znacząco od zasad, według których rok wcześniej organizacja badała opony w rozmiarze 205/55 R16. Specjaliści sprawdzili, jak zachowują się konkretne modele zarówno w warunkach suchych, jak i na mokrej jezdni. W tym roku badacze zdecydowali się na porównanie ogumienia w rozmiarze 215/55 R17, wybieranego do wielu popularnych modeli aut, m.in. Audi A6, Volkswagen Passat, Toyota Avensis, Toyota Yaris Cross, Mazda 6 czy Kia Optima.

Co istotne, tworząc ranking najlepszych opon letnich, badacze zdecydowali się przetestować nie tylko modele z segmentu premium, ale także opony budżetowe, zapewniając kierowcom szerokie spektrum ogumienia z różnych pułapów cenowych. Zaletą takiego podejścia jest fakt, że tegoroczny test opon ADAC będzie cenny zarówno dla użytkowników, dla których liczą się przede wszystkim osiągi, jak i dla tych, którzy przy zakupie kierują się również określonym budżetem.

Wielu kierowców, być może zastanawia się, jak bardzo miarodajne są wyniki zestawienia i czy wpływu na wyniki nie miały przypadkiem firmy z branży oponiarskiej. W tym miejscu należy bardzo wyraźnie zaznaczyć, że stworzony przez ADAC ranking opon letnich 2024, podobnie jak wszystkie inne zestawienia tej organizacji ma w pełni niezależny charakter. W praktyce oznacza to, że producenci w żaden sposób nie ingerują w metodologię testów, kryteria oceny czy w sposób przeprowadzania badania.

Trzeba dodać, że test opon letnich 2024 wykonany został ze szczególną starannością, co w przypadku rankingów ADAC pozostaje normą od wielu lat. Badacze i specjaliści organizacji dokładnie sprawdzają zachowanie ogumienia w odniesieniu do konkretnych kryteriów, a następnie wnikliwie analizują wyniki badań, precyzyjnie oceniając konkretne modele ujęte w swoich zestawieniach. Jeśli więc planujesz wesprzeć się ich opiniami przy zakupie opon na lato, masz pewność, że testy ogumienia różnych firm zostały wykonane w sposób rzetelny i całkowicie bezstronny.

Ranking najlepszych opon letnich – kryteria oceny ekspertów ADAC

Już po raz drugi badacze ADAC przy ocenianiu poszczególnych modeli opon kierowali się kryteriami obejmującymi nie tylko bezpieczeństwo i osiągi opon w różnych warunkach drogowych, ale także kwestiami środowiskowymi. Na ostateczną ocenę złożyły dwie główne kategorie.

 1. Bezpieczeństwo jazdy (70% wpływu na wynik końcowy) obejmujące takie kwestie jak:
 • zachowanie opony na suchej nawierzchni (40% wpływu na wynik w kategorii),
 • zachowanie na mokrej jezdni (60% wpływu na wynik w kategorii).
 1. Równowaga środowiskowa (30% wpływu na wynik końcowy) obejmująca następujące aspekty:
 • przebieg (40% wpływu na wynik w kategorii)
 • zużycie opon (20% wpływu na wynik w kategorii)
 • wydajność (20% wpływu na wynik w kategorii)
 • poziom hałasu (10% wpływu na wynik w kategorii)
 • zrównoważony rozwój (10% wpływu na wynik w kategorii)

Elementy, które eksperci ADAC poddawali ocenie

W każdej z wyżej wymienionych kategorii badacze ADAC wyszczególnili kluczowe elementy, na które położono nacisk w trakcie badania. I tak w zakresie zachowania na suchej nawierzchni, eksperci analizowali m.in. zachowanie opony w trakcie zmiany pasa ruchu, stabilność na zakrętach, czy długość drogi hamowania od prędkości 100 km/h, ale także ogólny komfort jazdy czy stabilność trakcji. W odniesieniu do jazdy po mokrej drodze sprawdzano m.in. drogę hamowania od prędkości 80 km/h (przy ABS), ochronę przed aquaplaningiem czy sterowność na krętej drodze przy deszczowej pogodzie.

Również w zakresie równowagi środowiskowej test opon letnich ADAC obejmował kilka kluczowych elementów, charakterystycznych dla każdej z podkategorii. I tak jeśli chodzi o przebieg, specjaliści mierzyli głębokość bieżnika co 2 500 km (zakres badania wynosił 15 000 km) oraz wykonywali testy na stanowisku badawczym. W zakresie zużycia opon głównym kryterium była ich ścieralność, a w kontekście efektywności analizowano m.in. masę opony, spalanie paliwa podczas jazdy z prędkością 100 km/h, a także wpływ ciężaru na moment bezwładności kół podczas zwiększania prędkości pojazdu.

Ważnym elementem testu był również poziom generowanego przez opony letnie hałasu. Co istotne, specjaliści mierzyli głośność zarówno wewnątrz pojazdu, jak i na zewnątrz. Złożonym kryterium okazała się natomiast kwestia zrównoważonego rozwoju, która obejmowała m.in.:

 • kraj producenta i jego wpływ na system dostaw,
 • certyfikacje ISO 14001, ISO 14025 oraz ISO 14040/44,
 • przedostawanie się do środowiska materiałów produkcyjnych w trakcie eksploatacji opony,

a także kilka innych kwestii, związanych z pośrednim lub bezpośrednim wpływem ogumienia na środowisko.

Opony letnie ranking – system ocen

Zanim zaprezentujemy wyniki i przedstawimy najlepsze opony letnie, warto jeszcze wyjaśnić system oceniania przyjęty pod ranking. Tradycyjnie, niemiecki automobilklub postawił na oceny punktowe, przy czym im niższą notę otrzymała opona, tym wyższą pozycję zajmowała w zestawieniu. W tabeli prezentujemy przyjęty przez organizatorów testu przedział punktowy wraz z oceną opisową.

tabela opon

Kto wygrał testy opon letnich? Modele z oceną od dobrej do wystarczające.

Czas zaprezentować oficjalny ranking opon letnich w 2024 roku przygotowany przez ADAC poniżej znajdziesz listę modeli w kolejności od najlepiej ocenionych opon w rozmiarze 215/55 R17.

 1. Continental PremiumContact 7 – 2,0 pkt
 2. Michelin Primacy 4+ – 2,1 pkt
 3. Kumho Ecsta HS52 – 2,3 pkt
 4. Dębica Presto UHP 2 – 2,6 pkt
 5. Dunlop Sport Maxx RT2 – 2,6 pkt
 6. Bridgestone Turanza 6 – 2,6 pkt
 7. Fulda SportControl 2 – 2,6 pkt
 8. Hankook Ventus Prime4 – 2,7 pkt
 9. Goodyear EfficientGrip Performance 2 – 2,7 pkt
 10. Falken Ziex ZE 310 EcoRun – 2,8 pkt
 11. Nexen N’fera Primus – 3,0 pkt
 12. Goodride Solmax 1 – 3,0 pkt
 13. Sailun Atrezzo ZSR2 – 3,0 pkt
 14. Semperit Speed-Life 2 – 3,1 pkt
 15. Linglong Sport Master – 3,3 pkt
 16. Vredestein Ultrac – 3,8 pkt

Miejsce 3: Kumho Ecsta HS52

kumho-ecsta-hs52

Podium tegorocznego zestawienia otwiera opona Kumho Ecsta HS52, która zaskoczyła badaczy ADAC swoim wszechstronnym charakterem. Zapewnia ona krótką drogę hamowania na mokrej i suchej nawierzchni, a także wysoką stabilność podczas pokonywania zakrętów. Dodatkowo, Kumho Ecsta HS52 wyróżnia się niskim poziomem hałasu i stosunkowo wysokim komfortem jazdy.

Mocne strony:

 • wszechstronność: opona sprawdza się zarówno na mokrej, jak i suchej nawierzchni, zapewniając krótką drogę hamowania i wysoką stabilność.
 • komfort: Kumho Ecsta HS52 to cicha opona letnia, która zapewnia komfortową jazdę nawet na długich dystansach.
 • cena: w porównaniu z konkurencją, Kumho Ecsta HS52 jest stosunkowo niedroga.

Słabe strony:

 • opór toczenia: opona ma nieco wyższy opór toczenia niż modele z czołówki tabeli, co może przekładać się na wyższe zużycie paliwa.

Podsumowanie

Kumho Ecsta HS52 to dobry wybór dla kierowców, którzy szukają wszechstronnej opony w rozsądnej cenie. Opona zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa i komfortu jazdy, a jej niewielkie wady nie powinny być przeszkodą dla większości użytkowników.

Zobacz opony letnie Kumho w ofercie Oponka.com.

Miejsce 2: Michelin Primacy 4+

Michelin-Primacy-4+

To już kolejny sukces opon Michelin Primacy 4+, które regularnie plasują się w czołówce testów ADAC. Drugie miejsce w rankingu opon letnich ADAC 2024 model zawdzięcza m.in. doskonałej przyczepności na mokrej nawierzchni, krótkiej drodze hamowania dzięki zastosowaniu technologii EverGrip i precyzyjnego sterowania. Michelin Primacy 4+ to również opona ekonomiczna, co czyni ją idealnym wyborem na długie trasy.

Mocne strony:

 • zachowanie na mokrej nawierzchni: Michelin Primacy 4+ słynie z doskonałej przyczepności na mokrej drodze, co przekłada się na wysoki poziom bezpieczeństwa w trudnych warunkach pogodowych,
 • wysoki przebieg oraz niskie zużycie, dzięki którym opona będzie służyć kierowcom przez dłuższy czas,
 • precyzyjne sterowanie: Michelin Primacy 4+ zapewnia wysoką precyzję i odpowiednią stabilność przy pokonywaniu zakrętów.

Słabe strony:

 • cena: Michelin Primacy 4+ to opona letnia klasy premium,
 • hałas: w tej kategorii opona otrzymała niższe opinie niż kilka innych modeli klasyfikowanych w rankingu.

Podsumowanie

Michelin Primacy 4+ to doskonały wybór dla kierowców, którzy szukają opony łączącej bezpieczeństwo z komfortem jazdy. Opona sprawdza się na każdej nawierzchni, a jej wysoka trwałość z pewnością usatysfakcjonuje wszystkich tych, którzy cenią sobie ogumienie o ponadprzeciętnej żywotności.

Zobacz opony letnie Michelin w ofercie Oponka.com.

Miejsce 1: Continental PremiumContact 7

Continental-PremiumContact-7

Zwycięzcą testu ADAC 2024 została opona, która bez wątpienia łączy w sobie wszystkie najważniejsze cechy: doskonałe osiągi na mokrej i suchej nawierzchni, krótką drogę hamowania, wysoką stabilność oraz komfort jazdy. Continental PremiumContact 7 to również opona oszczędna, co czyni ją idealnym wyborem dla każdego kierowcy.

Mocne strony:

 • bezpieczeństwo: Continental PremiumContact 7 zapewnia bardzo dobre osiągi na mokrej i suchej drodze,
 • oszczędność paliwa: opona ma niski opór toczenia, co przekłada się na niższe zużycie paliwa,
 • wytrzymałość: Continental PremiumContact 7 to opona trwała, która zapewnia długi przebieg.

Słabe strony:

 • cena: Continental PremiumContact 7 należy do segmentu premium, więc jest jedną z droższych opon na rynku.

Podsumowanie

Continental PremiumContact 7 to najlepszy wybór dla kierowców, którzy szukają opony bezkompromisowej pod względem bezpieczeństwa, komfortu i oszczędności paliwa. Ogumienie sprawdzi się w każdych warunkach pogodowych i zapewni długie lata bezproblemowej eksploatacji.

Opony Dębica – jak poradziły sobie w teście ADAC?

debica-presto-uhp2

Co ciekawe, wysokie 4. miejsce w tegorocznym zestawieniu ADAC zajęła opona wywodzącej się z Polski firmy Dębica, należącej obecnie do amerykańskiego koncernu Goodyear. Model Presto UHP 2 zdobył wysoką łączną notę 2,6 pkt, wyprzedzając ogumienie takich marek jak Bridgestone, Falken czy Hankook. Dębica Presto UHP 2 została doceniona m.in. za wysoką efektywność, dobre zachowanie na suchej drodze oraz wysoki przebieg. Nieco słabiej specjaliści ADAC ocenili poziom generowanego hałasu oraz kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem.

Inne opony z rankingu ADAC, na które warto zwrócić uwagę

Oprócz modeli ze ścisłej czołówki z najwyższymi notami warto również zwrócić uwagę na modele ze środkowej części zestawienia, które łączą dobrze osiągi z przystępnymi cenami. Bridgestone Turanza 6 to doskonała przyczepność na mokrej nawierzchni, krótka droga hamowania i wysoki komfort jazdy, choć pewnymi jej ograniczeniami będą: wyższy poziom hałasu oraz mniejsza odporność na zużycie.

Zobacz: opony letnie Bridgestone.

Z kolei model Nexen N’Fera Primus wyróżnia się atrakcyjną ceną, zapewniając dobrą przyczepność na mokrej i suchej drodze oraz wysoki komfort prowadzenia. Minusem może być natomiast nieco dłuższa niż w przypadku topowych modeli droga hamowania na mokrej jezdni.

Zobacz: opony letnie Nexen.

Propozycją godną uwagi jest także opona Sailun Atrezzo ZSR2. Oferuje ona bardzo dobrą przyczepność, stosunkowo niedługą drogę hamowania oraz wysoką ekonomikę, choć nie jest tak cicha i komfortowa jak modele ze ścisłej czołówki tegorocznego rankingu.

Czy warto uwzględniać test ADAC przy wyborze opon na lato?

Opracowany przez uznanych specjalistów z branży motoryzacyjnej ranking opon letnich 215/55 R17 ADAC jest rzetelnym źródłem informacji, obejmującym szeroki zakres parametrów i pozwalającym na porównanie różnych modeli ogumienia. O jego wiarygodności świadczą niezależność testów oraz fakt, że testy opon letnich prowadzone są w rzeczywistych warunkach drogowych. Oprócz analizy wyników warto również przeczytać opinie innych użytkowników – informacje te mogą być cennym źródłem wiedzy o rzeczywistych doświadczeniach kierowców z danym modelem opony. Również doświadczony wulkanizator będzie cennym wsparciem w doborze ogumienia idealnie dopasowanego do Twoich potrzeb i samochodu.

Znajdź idealne opony letnie w sklepie Oponka.com!

Pamiętaj, że dobór odpowiednich opon ma kluczowy wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Nie kieruj się wyłącznie ceną i wybierz te, które najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom. Potrzebujesz wsparcia? Pamiętaj, że eksperci ze sklepu internetowego Oponka.com pozostają do Twojej dyspozycji – u nas znajdziesz wyłącznie markowe opony letnie w przystępnych cenach z gwarancją producenta. Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Twoje pytania, dotyczące doboru idealnego ogumienia do jazdy latem. Wybierz bezpieczeństwo, komfort i jakość – kup niezawodne opony letnie na Oponka.com już dziś!

Źródło: https://assets.adac.de/image/upload/v1707390908/ADAC-eV/KOR/Text/PDF/ADAC_BRO_Reifenratgeber_Sommer_2024_148x210mm_rz_d5ije2.pdf


  Potrzebujesz pomocy z doborem opon?
  Zadzwoń: 71 345 68 48
  lub napisz do nas na stronie: kontakt

  pomoc z doborem opon

  Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

  Wykorzystanie ciasteczek

  Używamy plików cookie (ciasteczek), aby zapewnić podstawową funkcjonalność witryny i poprawić komfort korzystania z niej. Każdą kategorię można włączyć/wyłączyć w dowolnym momencie. Więcej informacji na temat plików cookie i innych wrażliwych danych można znaleźć w naszej pełnej polityce prywatności.