Zepsuta klimatyzacja – co robić?
Najprościej – klimatyzacja nie działa, zostaje tylko otwarcie okien. Ale to nie jest jedyny problem wynikający z niesprawnej klimatyzacji.
Wyobraźcie sobie taką sytuację: na dworze typowo letnia aura ze słońcem mocno świecącym i grzejącym wszystko dookoła, a Wy macie właśnie jechać do pracy. Wsiadacie do auta, przekręcacie kluczyk (lub naciskacie przycisk), a klimatyzacja… nie działa. Klikacie przyciski próbując ją włączyć, ale to nic nie daje – z nawiewów leci powietrze, ale zupełnie nie chce ono być zimne.
Brzmi jak koszmar prawda?
Niestety nie jest to zły sen, a raczej sytuacja, która może spotkać każdego z nas, jeśli układ klimatyzacji nie będzie właściwie zadbany.
Podobnie jak większość systemów w samochodzie, układ klimatyzacji również potrzebuje odpowiedniej obsługi serwisowej by działać prawidłowo. Jeśli przestaniemy o nią dbać to prawdopodobieństwo sytuacji z początku tekstu będzie się tylko zwiększać. Jest nawet gorzej, bo podobnie do większości przedmiotów, tak i układ klimatyzacji będzie się niszczył gdy nie będziemy go używać lub będziemy próbowali go używać gdy będzie niesprawny.
Klimatyzacja przydaje się także w zimę
To, że klimatyzacja przydaje się podczas upału pozwalając szybko schłodzić wnętrze samochodu bez otwierania szyb to oczywistość. Ale klimatyzacja przydaje się także w zimę. Nawet jeśli ustawiona jest maksymalna temperatura nawiewu to włączona klimatyzacja wysusza powietrze w kabinie pozwalając na szybkie odparowanie szyb – co w zimę jest wyjątkowo przydatne.
Więc jeśli wiecie, że układ Waszej klimatyzacji nie działa, ale planujecie przeciągnąć to do lata, bo przecież w zimę i tak się nie przyda - radzimy zastanowić się dwa razy. W końcu dobra widoczność to ważna rzecz, szczególnie gdy warunki na drodze wymagają dodatkowej ostrożności, jak na przykład podczas chłodnego, zimowego okresu.
Co psuje się w układzie klimatyzacji?
Najpowszechniejszą problemem układu klimatyzacji jest brak czynnika chłodzącego, czyli środka, który odpowiada za to, że klimatyzacja… cóż, chłodzi. Brak czynnika jest na tyle powszechnym podejrzanym awarii klimy, że wielu sprzedawców aut używanych zawiera tekst „klimatyzację wystarczy nabić” w swoim ogłoszeniu gdy w sprzedawanym przez nich aucie ten system nie działa.
To niestety nie jest takie proste, bo zwykle brak czynnika to nie jest jedyny problem stojącym przed kierowcą i pasażerami, a przyjemnym i chłodnym powietrzem. Oprócz tego zdarzają się także nieszczelności w przewodach klimatyzacji co powoduje, że niezależnie ile razy czynnik będziemy uzupełniać on i tak szybko „ucieknie”.
Jeśli jednak ktoś i tak próbuje korzystać z „klimy” pomimo braku czynnika to może narazić na wyższe koszty. Czynnik obecny w układzie nie pełni tylko funkcji chłodzącej – oprócz tego pomaga rozprowadzić olej, który służy do smarowania kompresora klimatyzacji. Jeśli kompresor nie jest smarowany to może się zatrzeć – analogicznie do silnika spalinowego pracującego bez oleju. Zatarcie klimatyzatora wymaga jego wymiany, a to podnosi koszta.
Jak często należy nabijać klimatyzację?
Zaleca się, by czynnik klimatyzacji uzupełniać raz do roku, najlepiej w okresie letnim. Innymi słowy – dla przeciętnego użytkownika samochodu, uzupełnienie czynnika klimatyzacji wypadnie w tym samym czasie co serwis olejowy.
Warto pamiętać, że czynnika klimatyzacji się nie wymienia w całości – zamiast tego zwykle „klimę” się tylko dobija do pełna. W trakcie eksploatacji samochodu zawsze trochę czynnika „ucieknie”, a właśnie z powodu wcześniej wspomnianego kompresora to bardzo istotne, by pamiętać o właściwym jego właściwym poziomie.
Gdzie serwisować klimatyzację?
Podobnie jak większość systemów i elementów samochodu, tak i serwis klimatyzacji należy powierzyć ekspertom. W końcu po co marnować czas na dzwonienie i jeżdżenie gdy usługa będzie źle wykonana?
Dlatego zapraszamy do kontaktu z serwisem Oponka.com, który ma już ponad 30 lat doświadczenia na rynku. Ekspresowo uzupełnimy czynnik chłodzący, przy okazji możemy także wymienić olej i opony. Wszystko w jednym, jeden telefon i kolejny rok spokojnej eksploatacji samochodu.