12 zaskakujących faktów o Bridgestone!


Bridgestone to największa firma w branży oponiarskiej. Jak do tego doszło? Co teraz porabia Bridgestone? O to 12 ciekawostek, które odpowiedzą na te i inne pytania.

1. Z Bridgestone przebita opona nie jest problemem

Bridgestone runflat

Bridgestone to innowacyjna firma, wprowadziła na przykład technologię Driveguard. Technologia ta pozwala zachować sztywność i właściwości opony nawet po jej uszkodzeniu. Gdy w oponę wbije się gwóźdź opona dalej zachowuje swoje właściwości jezdne. Rozwiązanie Driveguard było wielokrotnie testowane min. przez kierowcę wyścigowego, Stefana Modenę, który potwierdził zadowalające parametry uszkodzonego ogumienia. Bridgestone zaleca, by po uszkodzeniu opony nie przekraczać 80km/h. Na Oponka.com można kupić opony z tym systemem – są to Turanza, Blizzak i Weather Control. Korzyści są oczywiste: jesteś bezpieczny na drodze w razie przebicia opony możesz dojechać do serwisu (nie wzywasz lawety!).

2. Bez powietrza? Bez problemu

Bridgestone airfree

Bridgestone rozwija technologię opon niepneumatycznych: Bridgestone Airfree. Nazwa jest skomplikowana, ale sama technologia jest zaskakująco prosta, bo polega na wyrzucenia powietrza z opony. Owszem, takie opony mogą kojarzyć się z brakiem wygody i twardością, lecz dzięki unikalnej konstrukcji nie dość, że zachowują się jak opony konwencjonalne, to jeszcze wyglądają czadowo! Chcielibyście zobaczyć takie cudo na własnym aucie?

3. Bridgestone to nie tylko 4 kółka

Bridgestone motocykl

Wiecie, że niewiele brakło, a dziś jeździlibyśmy znanymi motocyklami marki Bridgestone? Tuż po II Wojnie Światowej Bridgestone zaczęło produkować motocykle, jednak finanse przychodzące z produkcji opon dla rywali w tym segmencie (takich jak Honda czy Yamaha) były tak duże, że produkcja motocykli mogłaby skutkować potężnymi stratami.

4. Oszczędne opony

Bridgestone NanoProTech

Bridgestone korzysta z technologii NanoPro-Tech. System ten, obecny w każdej oponie tego producenta pozwala zaoszczędzić paliwo, przy zachowaniu idealnych właściwości jezdnych. Dzięki tej technologii Bridgestone został rozpoznany jako marka troszcząca się o środowisko i idąca z duchem czasów.

5. Kosmiczne technologie

Bridgestone Lunar Cruiser

Bridgestone to nie tylko 100 lat tradycji ale również spojrzenie w przyszłość
Bridgestone nie jest koncernem, który myśli tylko o czubku własnej góry Fuji. By więc móc się ciągle rozwijać, trzeba przeć do przodu i reklamować swoje opony w nowych miejscach na przykład… Na księżycu. Nie jest to dowcip – Bridgestone, Toyota i JAXA (takie japońskie NASA) współpracują, by nowy Lunochód – Toyota Lunar Cruiser – poradził sobie w dowolnych nie ważne jak księżycowych warunkach. Cóż, może uda wam się go kiedyś zobaczyć na nocnym niebie?

6. Największa opona największej marki

Bridgestone Dump Truck

Największe opony produkowane przez Bridgestone mają ponad 4 metry… wysokości. Oczywiście, nie są to opony do samochodów ulicznych, a do wielkich, ciężkich pojazdów ciężarowych, takich jak na przykład Belaz czy Catherpillar, którego widzicie na zdjęciu. Ciekawe, jak ciężko zrzucić taką oponkę po świątecznym ucztowaniu…

7. Bridgestone jest najszybszy

Volkswagen ID.R

Opony do Volkswagena ID.R są robione przez markę Bridgestone. Musicie wiedzieć, że ID.R to nie jest zwykły samochód jaki możecie znać z dróg i osiedlowych parkingów, tylko ekstremalny samochód wyczynowy. Główną misją tego Volkswagena jest być najszybszym. Zawsze i wszędzie. Pomagają mu w tym 4 silniki elektryczne o sumarycznej mocy 680KM i pakiet aerodynamiczny, którego nie powstydziła by się Formuła 1.

8. Skoro już przy F1 jesteśmy…

Robert Kubica Canada GP

Nasz jedyny rodak w F1, Rober Kubica zwyciężył w Formule 1 jadąc na oponach Bridgestone (Grand Prix Kanady 2008). Tym sposobem, jedyne zwycięstwo Polaka w królowej sportów motorowych było zdobyte na oponach marki, którą możecie kupić w naszym sklepie! Mamy nadzieję, że Robert nie miałby nic przeciwko temu, gdybyśmy powiedzieli, że poleca tę markę.

9. Bridgestone jest niezniszczalny

2005 USA GP

Bridgestone cierpi na pewien rodzaj uzależnienia od prędkości. Najbardziej widoczne było to w latach 1997-2010, gdy dostarczał opony do bolidów Formuły 1. Chyba najwyższym dowodem niezawodności i jakości opon Bridgestone było Gran Prix USA w roku 2005, kiedy opony Bridgestone były jedynymi zdolnymi wytrzymać ciągłe obciążenia związane z konstrukcją toru. Lubimy Michelina, ale sorry chłopaki, na Indianapolis w 2005 nie daliście rady.

10. Kijowa sprawa…

Bridgestone Golfball

Często gdy uprawiamy sport amatorsko skupiamy się na frajdzie, a nie na marce sprzętu którego używamy. Czasem jednak, warto poświęcić temu chwilę uwagi, bo może okazać się, że przedmioty trzymane w rękach pochodzą ze źródła, którego się nie spodziewamy. Tak jest i tym razem. Gdy będziecie mieli okazję zagrać w golfa, sprawdźcie kto wyprodukował sprzęt, którego używacie. Dlaczego? Może okazać się, że piłeczkę i kij golfowy wyprodukował Bridgestone. Ta sama marka, której opony możecie kupić na naszej stronie. I ta sama marka, której ambasadorem jest Tiger Woods. Jeśli chodzi o zaskoczenie, to ten fakt zaliczył dołek jednym uderzeniem.

11. Opony KamieńMost

Shojiro Ishibashi

Założyciel marki Bridgestone Shojiro Ishibashi nazwał markę swoim nazwiskiem. Ishi znaczy po japońsku kamień, a bashi – kamień. Stąd właśnie największy koncern oponiarski wziął swoją nazwę. Wolicie nazwę Bridgestone, czy jej japoński odpowiednik?

12. Bridgestone w Polsce

Shojiro Ishibashi

Zestawienie kończymy patriotycznie. Koncern Bridgestone posiada w Polsce 4 fabryki. Dwie z nich, w Stargardzie i Poznaniu, zajmują się produkcją opon. Pozostałe dwie, w Żarowie i Wolsztynie, zajmują się z kolei wyrobem pozostałych produktów gumowych firmowanych przez markę Bridgestone.


Jak widzicie Bridgestone to prawdziwie innowacyjna i ciekawa marka. Wykonują produkty dla całego świata, by upewnić się, że może on być lepszym i bezpieczniejszym miejscem.

Oponka.com jako cześć sieci serwisowej FirstStop jest partnerem Bridgestone. Potrzebujesz nowych opon, zadzwoń, napisz! Pomożemy z doborem optymalnego ogumienia!