Jak Dobrać Opony?


Gdy korzystacie z samochodu musicie podejmować mnóstwo decyzji. W waszym (i naszym!) najlepszym interesie jest to, by owe decyzje gwarantowały najwyższe bezpieczeństwo. Jako Oponka.com możemy pomóc wam dokonać bezpieczniejszych wyborów. Jeśli chodzi o dobór opon oczywiście.

Jakich potrzebujecie opon?

wybór-opon

Opony są jak buty dla samochodu. Muszą być odpowiedniego rozmiaru, by poruszanie się było wygodne i bezpieczne. Tylko skąd wziąć takie dane? Przecież samochód nie powie nam, że jego rozmiar buta to 205/45 R17. A może jednak? Jeśli nie zmieniacie rozmiaru felg, na boku opony możecie znaleźć dane opony i wklikać takie same dane w wyszukiwarkę na naszej stronie i mieć pewność, że zamówicie właściwy rozmiar. Jeśli jednak następuje nietypowa sytuacja i nie możecie sprawdzić rozmiaru opon, to producenci udostępniają dane o tym jakie rozmiary opon były stosowane dla waszego auta. Wtedy polecalibyśmy jednak rozpoznać jakie macie felgi czy też sam ich rozmiar, żeby się upewnić co do słuszności wyboru.

Co oznacza „205/45 R17”?

rozmiar-opon

Dane przedstawione w tym tekście to dane przykładowe. Opony zamontowane w waszym aucie będą prawdopodobnie miały inne parametry. Format zapisywania danych się jednak nie zmieni. Skupmy się zatem na tym co te liczby oznaczają. Pierwsza z nich oznacza szerokość w milimetrach, w tym przypadku jest to 205. Druga z nich to „wysokość” opony, wyliczana z szerokości. Wysokość jest procentem szerokości, oznacza to, że 45 z naszego przykładu, to 45% z 205mm szerokości. Ostatnią daną jest R17, co określa rodzaj opony i średnicę felgi, którą można do środka włożyć. Rodzaj opony jest określany literą R od słowa „radialny” i tutaj nie musicie się martwić, że kupicie złą oponę, wszystkie opony dostępne w naszym sklepie to opony radialne. Liczba 17 natomiast znaczy, że felga, na którą ta opona „wejdzie” ma 17 cali średnicy.

Sezon na opony

opony-zimowe

Przy doborze opon należy także pamiętać o tym ile i gdzie będziemy tej opony używać. Jeśli chodzi o sezonowość opon możemy je podzielić na 3 rodzaje: zimowe, letnie i wielosezonowe. Jeśli zamierzamy jeździć dużo i sprawnie pokonywać duże dystanse zalecane jest by mieć dwa komplety opon, by w warunkach zimowych o bezpieczeństwo dbały opony zimowe przystosowane do mroźnych warunków, w lato natomiast warto auto obuć w opony letnie, które lepiej sprawdzą się podczas cieplejszej pogody. Jeśli jednak samochód, do którego zamierzamy kupić opony porusza się niewiele, jest używany jako drugi albo nawet trzeci w rodzinie, sensownym wyborem mogą być opony wielosezonowe. Zapewnią one sensowny poziom bezpieczeństwa w każdych warunkach, a przy tym ich eksploatacja może być tańsza.

Opony z klasą

klasy-opon

Opony możemy podzielić na klasy. Opony budżetowe to idealny wybór do auta, na które nie chcemy wydawać dużo pieniędzy, ma po prostu jeździć. Sprawdzą się świetnie gdy jeździmy niewiele i po mieście. Opony z półki średniej to wybór idealny dla kierowców ceniących sobie rozsądne gospodarowanie pieniędzmi i szukających optymalnego produktu za swoje pieniądze. Klasa premium to creme de la creme wśród opon, jest to wybór idealny dla kierowców, którzy nie idą na kompromisy.

Najpierw masa, potem prędkość

Jaguar-xj220

Inne dane, które mają znaczenie podczas doboru ogumienia to nośność i prędkość. Pierwsza z nich oznacza maksymalny ciężar jaki pojedyncza opona może „unieść”. Jeśli więc nasze auto waży 2000kg i ta masa jest rozłożona równo na każdą oponę, to każda z nich musi unieść 500kg. Faktem jest jednak to, że nasze auta nigdy nie ważą tyle ile mówi dowód rejestracyjny i warto również wziąć pod uwagę maksymalną masę naszego pojazdu. Innym faktem jest to, że często nośność opon jest wyliczona z dużym zapasem. Indeks prędkości oznacza z kolei z jaką maksymalną prędkością możemy się poruszać mając założony dany model opony. Nie działa to jednak tak, że nagle pojawi nam się magiczny limiter prędkości. Działa to tak, że opona może nie być przygotowana do obciążeń przy wysokich prędkościach i długotrwała podróż w takich warunkach może być BARDZO NIEBEZPIECZNA. Tu warto zapamiętać przede wszystkim, że nie wolno opony przeciążać ponad dane znamionowe i nigdy nie należy jeździć szybciej niż zaleca to producent opony (i oczywiście przepisy drogowe!).

A co jeśli mam nietypowe auto?

samochód-dostawczy

Jeśli posiadasz auto, które wymaga opon specjalistycznych nie bój nic, jesteśmy specjalistami. Mamy opony dla każdego rodzaju pojazdu. Jeśli jeździsz dostawczakiem i potrzebujesz opon o dużym indeksie nośności nie jest to dla nas problem. Jeździsz autem terenowym? Dla Ciebie też coś mamy, specjalne opony do aut terenowych. Niezależnie więc jakie auto masz, na Oponka.com znajdziesz coś dla siebie.

Masz więcej pytań? Zapraszamy do kontaktu!

PS Jeśli podoba wam się nasz blog to zajrzycie też ma Ivolucja.pl. Znajdziecie więcej motoryzacyjnych wieści, a także podpowiedzi jak dobrać opony do samochodu: https://ivolucja.pl/jak-dobrac-opony-do-swojego-samochodu/