Wymiana rozrządu od 350zł

NIE WIESZ ILE KOSZTUJE WYMIANA ROZRZĄDU?

ZADZWOŃ I SPRAWDŹ NASZE ATRAKCYJNE CENY 

71 345 68 48

lub

wyślij zapytanie przez nasz formularz kontaktowy i oddzwonimy do Ciebie


Regularna wymiana rozrządu to gwarancja niezawodnej i bezpiecznej eksploatacji każdego samochodu. Nie należy bagatelizować tej czynności, gdyż zaniedbania w tym zakresie mogą spowodować dużo bardziej dotkliwe i kosztowne konsekwencje niż tylko zerwany pasek czy łańcuch. W naszym serwisie we Wrocławiu szybko i niedrogo wymienimy układ rozrządu w dowolnym modelu auta, gwarantując w pełni profesjonalną usługę i markowe części. Umów się na wizytę już dziś! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na tematy takie jak koszt wymiany rozrządu, czas trwania takiej usługi oraz częstotliwość – koniecznie przeczytaj nasz poradnik. Znajdziesz w nim wszystko, o co chciałbyś zapytać mechanika przed zleceniem serwisu.

Czym jest rozrząd i jakie funkcje pełni w układzie napędowym?

Z punktu widzenia konstrukcji samochodu osobowego układ rozrządu jest absolutnie kluczowym elementem każdego napędu, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z jednostką benzynową, wysokoprężną, zasilaną gazem czy silnikiem hybrydowym. Podstawowym zadaniem, za jakie odpowiada rozrząd jest sterowanie elementami doprowadzającymi paliwo do cylindra, oraz odprowadzanie z niego spalin. Używając porównań anatomicznych, jest on dla samochodu tym, czym serce dla człowieka. Jeśli nie działa sprawnie, żadna podróż samochodem nie będzie możliwa.

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na kluczowe pytania o koszty wymiany rozrządu lub jej częstotliwość, pragniemy objaśnić schemat budowy tego ważnego dla każdego auta układu. Jego konstrukcja jest dość skomplikowana i składa się z wielu elementów. Rozrząd zbudowany jest m.in. z zaworów, przekładni, wałka z krzywkami oraz napędu (często mylonego z całym rozrządem). Napęd tworzą:

  • przekładnie,
  • koła pasowe,
  • oraz – w zależności od modelu silnika – pasek lub łańcuch.

Podczas pracy silnika wszystkie elementy układu narażone są na działanie ogromnych przeciążeń, stąd tak ważne jest, by wymiana łańcucha rozrządu (lub paska) wraz z całym osprzętem była dokonywana regularnie. Pozwoli to zminimalizować ryzyko awarii silnika, spowodowanej uszkodzeniami rozrządu, takimi jak przetarcie lub pękniecie paska, poluzowanie łańcucha czy awaria pompy wody.

Dlaczego regularna wymiana rozrządu jest obowiązkowa?

Nieprzypadkowo, ogromna większość specjalistów z dziedziny mechaniki samochodowej zwraca uwagę na konieczność regularnego wymieniania układu rozrządu w aucie. Niestety, praktyka pokazuje, że wielu kierowców nadal bagatelizuje te rady, eksploatując elementy układu nawet pomimo tego, że już dawno nadają się one jedynie do wymiany. Zużyty pasek nie daje żadnych oznak, stąd próżno czekać na niepokojące odgłosy z silnika, sygnalizujące konieczność wymiany rozrządu, jak ma to miejsce np. przy piszczących klockach hamulcowych. Niestety, konsekwencją zaniedbań w tej kwestii niechybnie będą awarie dużo kosztowniejsze niż sama wymiana rozrządu – cena takiej usługi to drobiazg w porównaniu z koniecznością montażu np. nowej jednostki napędowej. A właśnie takie mogą być konsekwencje niewymienienia rozrządu na czas.

Zerwany napęd rozrządu to jedna z tych awarii, które właścicielom samochodów śnią się w największych koszmarach. Wszystko dlatego, że jej konsekwencją zazwyczaj jest bardziej lub mniej dotkliwa usterka silnika, co wiąże się z uszczupleniem portfela o minimum kilka tysięcy złotych. W dodatku remont jednostki napędowej to dość żmudne zadanie, które wymaga odstawienia auta do warsztatu nawet na kilka tygodni. Bardzo niewiele osób może pozwolić sobie na tak długą naprawę, zwłaszcza gdy trzeba czymś dojeżdżać do pracy, dowozić dzieci do szkoły i na dodatkowe zajęcia, czy chociażby – zrobić codzienne zakupy. Również z tego powodu, warto zdecydować się na wymianę i ustawienie rozrządu w odpowiednim terminie.

Co ile trzeba wymienić rozrząd w samochodzie osobowym

Jeśli chodzi o usługi takie jak wymiana rozrządu Wrocław oferuje szeroki wybór warsztatów i serwisów, które zajmują się wykonywaniem tego typu czynności. Mimo to wielu kierowców często nie wie, kiedy należy założyć nowy pasek lub łańcuch wraz z pozostałym, niezbędnym osprzętem. Nie bez znaczenia jest również to, że nie ma jednej, konkretnej reguły, którą można kierować się przy określaniu częstotliwości wymiany rozrządu. Interwał czasowy dedykowany konkretnym modelom samochodów w dużej mierze zależy od tego, na jak długi czas żywotność podzespołów określa producent. Kluczowe są tu dwa czynniki:

  • liczba kilometrów przebytych od ostatniej wymiany,
  • wiek poszczególnych podzespołów.

Niektóre firmy zalecają wymianę rozrządu co 50 000 km, inne nawet co 150-200 000 km. Z całą pewnością do tak optymistycznych zapewnień warto podchodzić z dużą dozą ostrożności i nie czekać z wymianą do końcowej granicy. Na skrócenie żywotności paska lub łańcucha będą mieć wpływ m.in. preferowany styl i dynamika jazdy, częstotliwość uruchamiania i gaszenia silnika czy wiek i ogólny stan techniczny pojazdu. Jeśli w ciągu roku nie wykonujesz przebiegów rzędu kilkudziesięciu tysięcy km, rozrząd możesz wymienić raz na kilka lat. W przypadku napędu wyposażonego w pasek nie powinieneś jednak zwlekać z tym zbyt długo, z uwagi na ryzyko zmurszenia i naturalnego zużycia tworzywa, z którego wykonany jest ten element.

Wymiana rozrządu a zakup używanego samochodu

Z całą pewnością, warto zdecydować się na wymianę rozrządu, planując zakup używanego auta. Nawet jeśli dotychczasowy właściciel będzie zapewniał Cię, że wszystkich kontroli i serwisów dokonywał terminowo, przedstawiając stosowne dokumenty, nie masz wpływu na to, w jaki sposób używał on pojazd i jaki styl jazdy preferował. Pamiętaj również, że w przypadku starszych, kilkunastoletnich samochodów, poszczególne elementy układu napędowego ulegają znacznie szybszemu zużyciu, co również przekłada się na konieczność częstszej wymiany podzespołów. Chcąc mieć sprawny i niezawodny rozrząd wymiana paska i niezbędnych podzespołów powinna być więc standardem przy zakupie pojazdu z kilku-kilkunastoletnią historią.

Jeśli zamierzasz negocjować ostateczny koszt zakupu auta, możesz również wykorzystać argument o konieczności wymiany podzespołów i wydatkach z nią związanych do zbicia ceny pojazdu. Z całą pewnością nie warto jednak oszczędzać na bezpieczeństwie, dlatego, jeśli interesuje Cię wymiana rozrządu cena robocizny i koszt części powinny być kwestią drugorzędną – znacznie ważniejszy jest profesjonalizm oraz doświadczenie ekspertów, którym powierzysz swoje auto.

Skutki braku terminowej wymiany

Tragiczne w skutkach może być nie tylko samo odwlekanie wymiany rozrządu, ale również wykonanie takiej usługi przez niedoświadczonego mechanika. W jednym i drugim przypadku może dojść do całkowitego zniszczenia silnika, dlatego pod żadnym pozorem nie należy bagatelizować terminów wizyty w serwisie i korzystać z usług profesjonalistów. W przypadku tak skomplikowanych układów, jak rozrząd cena nie powinna być jedynym kryterium. Pozwoli to uniknąć tak fatalnych konsekwencji, jak m.in.:

  • zerwanie paska lub łańcucha skutkujące unieruchomieniem jednostki napędowej,
  • zniszczenie tłoków oraz zaworów,
  • długotrwały i kosztowny remont jednostki napędowej, a w skrajnych przypadkach – konieczność wymiany motoru na nowy.

Kiedy warto zdecydować się na skrócenie interwału wymiany?

Kierowcy, którzy regularnie wykonują samochodem duże przebiegi, powinni rozważyć częstsze wymiany rozrządu niż wynika to z zaleceń książki serwisowej. Deklarowana przez producentów żywotność paska, napinacza czy pompy wody to jedno, a warunki drogowe i sposób eksploatacji – drugie. Jeśli auto użytkowane jest głównie w mieście i przede wszystkim na krótszych odcinkach, zużycie poszczególnych elementów nastąpi szybciej niż w pojeździe wykorzystywanym na autostradzie. Wynika to z faktu, że układ napędowy największym obciążeniom poddawany jest w momencie rozruchu, dlatego czasem ważniejsze niż deklaracje firmy motoryzacyjnej okazują się zdrowy rozsądek i odpowiedzialne podejście właściciela.

Wymiana łańcucha rozrządu/paska czy całego układu?

Kierowcy, dla których niska cena wymiany rozrządu jest jedynym priorytetem, często zastanawiają się, czy warto zmieniać cały napęd, czy może zdecydować się jedynie na montaż nowego paska lub łańcucha. Jako serwis z wieloletnim doświadczeniem stanowczo odradzamy półśrodki, zalecając wymianę rozrządu w całości, czyli oprócz paska, dodatkowo pompy wody, rolek prowadzących, a nawet śrub montażowych, które nierzadko są jednorazowe.

Pompę wody warto wymienić nawet wówczas, gdy jej zużycie nie wskazuje na taką konieczność. Prawdopodobne jest bowiem, że element ten zużyje się znacznie szybciej niż nowy pasek czy łańcuch. Wówczas konieczny będzie demontaż całego napędu, a że raz zdjętych części nie można zakładać ponownie, przy ewentualnej wymianie pompy, zmuszony będziesz jeszcze raz ponieść koszty wszystkich pozostałych elementów. Sama wymiana łańcucha rozrządu cennik remontu obniży jedynie w teorii – w praktyce wygeneruje dużo wyższe koszty.

Jak długo wymienia się rozrząd w samochodzie?

Pytanie o to ile trwa wymiana rozrządu w samochodzie osobowym również spędza sen z powiek wielu kierowcom. Czasem, auto potrzebne jest niemal bez przerwy, dlatego w cenie są te serwisy, które z usługą uporają się w jak najkrótszym czasie. Standardowe konstrukcje pozwalają na rozbiórkę starych i montaż nowych podzespołów w ok. 2-3 godziny. W przypadku bardziej skomplikowanych silników wyposażonych w zaawansowany techniczne rozrząd wymiana może zająć do 2 dni roboczych.

Wymiana rozrządu Wrocław cena

W przypadku specjalistycznych usług, do których niewątpliwie należy wymiana rozrządu koszt może znacząco różnić się w zależności od wybranego serwisu, modelu samochodu oraz wybranych części. Odpowiedź na pytania o to, ile kosztuje wymiana rozrządu nie jest więc i nigdy nie będzie jednoznaczna. Wymieniamy rozrząd w takich samochodach jak Audi, Porsche, Seat, Skoda, Volkswagen, Daewoo, Honda, Hyundai, Kia, Lexus, Mazda, Mitsubishi, Nissan, Chevrolet, Fiat, Ford, Mercedes czy Opel. Jednak niezależnie od tego, jak skonstruowany jest układ napędowy w Twoim samochodzie, zawsze zaproponujemy Ci konkurencyjne stawki, idące w parze z najwyższą jakością wykonania usługi. Doskonale wiemy, że w przypadku takich prac jak wymiana rozrządu cennik ma znaczenie, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby nasi Klienci zawsze byli zadowoleni nie tylko z najwyższej jakości wykonanej usługi, ale także z jej atrakcyjnej ceny.

Nie czekaj – umów się już dziś na wymianę rozrządu w naszym serwisie!