Kiedy wymienić opony na letnie, kiedy na zimowe? Wszystko, co powinieneś wiedzieć.


Na pewno co roku zastanawiasz się, czy to już ten czas? Czy to ten moment, kiedy powinieneś wymienić opony na letnie? Czas biegnie bardzo szybko. Dopiero co wymieniałeś opony na zimowe, a już zbliża się wiosna i trzeba się szykować do kolejnego sezonu. Zapraszamy cię do lektury naszego opracowania, dzięki któremu dowiesz się o wymianie opon wszystkiego, co powinieneś wiedzieć.

Kiedy wymienić opony na letnie?

Specjaliści z branży, jak i producenci opon zalecają, aby opony wymienić na letnie, kiedy średniodobowa temperatura będzie większa niż 7°C. Zalecamy jednak aby poczekać kilka dni, gdyż z reguły na początku Marca po kilku ciepłych dniach z rzędu nagle może przyjść ochłodzenie i opony zimowe jeszcze mogą się przydać. Czy podobnie jest w wypadku wymiany opon na zimowe?

Kiedy wymienić opony na zimowe?

Przy wymianie opon z letnich na zimowe powinniśmy zastosować taką samą zasadę tylko w drugą stronę. Opony powinniśmy zmienić na zimowe, jeżeli średniodobowa temperatura spadnie poniżej 7°C. Na pewno zadacie sobie pytanie, dlaczego właśnie poniżej 7 stopni? Dlatego, że poniżej tej temperatury mieszanka gumowa opon letnich zaczyna twardnieć, co wpływa na zmniejszenie przyczepności i zwiększa prawdopodobieństwo wpadnięcia w poślizg.

Czym różnią się opony letnie i zimowe?

Opony zimowe od letnich różnią się mieszanką gumową. Materiał wykorzystywany w produkcji opon letnich jest tak dobrany, aby opona pełnię swoich możliwości osiągały w temperaturze powyżej 7°C. Poniżej tej wartości opony letnie stają się twarde i nie mogą zagwarantować pełni bezpieczeństwa. Z kolei mieszanka gumowa opon zimowych jest wzbogacona o dodatek krzemionki, która sprawia, że w temperaturze poniżej 7°C zimówki są bardziej wydajne i bezpieczne. Należy pamiętać, że jeżeli na oponach zimowych będziemy jeździć w lecie, te szybko się będą przegrzewać, a co za tym idzie szybciej zużywać. I w kolejnym sezonie nie mogą stracić swoje właściwości. Ponadto opona zimowa eksploatowana latem nie zapewni kierowcy właściwej przyczepności i sprawnego hamowania na mokrej, a także suchej nawierzchni.

Co odróżnia bieżnik opon letnich od zimowych?

Konstruktorzy opon, projektując bieżnik opony, dostosowują go do danego sezonu. Np. zimówka posiada na bieżniku bardzo dużo nacięć zwanych lamelkami. Mają one za zadanie zachowanie większej przyczepności do nawierzchni szczególnie w jeździe na śniegu oraz lodzie. Dzięki temu droga hamowania jest duża krótsza, porównując z drogą hamowania na oponach letnich. W centralnej części bieżnika opony zimowej Nacięcia te są znacznie głębsze, co umożliwia komfortową jazdę nawet w kopnym śniegu. Lamelki te szczególnie szybko ścierają się, jeżeli opona zimowa jest eksploatowana latem. Dlatego właśnie podczas kolejnego zimowego sezonu może, nie sprawować się tak jak powinna. Dla porównania warstwa czołowa opon letnich jest o wiele płytsza, dzięki czemu powierzchnia przylegania do nawierzchni, jest zdecydowanie większa, co wpływa na poprawę jazdy na nawierzchni suchej, skrócenie drogi hamownia i poprawę sterowności. Nacięcia na bieżniku są tak zaprojektowane, aby możliwie, jak najszybciej odprowadzić wodę spod opony podczas jazdy w deszczu. Dzięki temu na oponie letniej trudniej jest wpaść w poślizg podczas jazdy w ulewie i na mokrej nawierzchni.

Czy warto kupić opony całoroczne, żeby zaoszczędzić pieniądze?

Należy pamiętać, że opony całoroczne nigdy nie zachowają się w zimie tak jak opony zimowe ani tak jak opony letnie w lecie. Wybór tego rozwiązania to duży kompromis. Z technologicznego punku widzenia niezwykle trudno jest stworzyć mieszankę gumową, która będzie miała jednocześnie odpowiednie właściwości przy +35 i -15 stopniach. Rozważenie kupna opon całorocznych ma sens, jeżeli samochód robi małe przebiegi, bo jest np. użytkowany jako drugi w rodzinie.

Sezonowa wymiana opon – o czym powinieneś pamiętać

1. Stan opony i głębokość bieżnika.

Zanim udasz się do serwisu na wymianę opon, zwróć uwagę na głębokość bieżnika w twoich oponach. Minimalna dopuszczona prawem głębokość bieżnika to 1,6 mm. Jeżeli twoje opony mają poniżej tej wartości, podczas kontroli drogowej policja może zabrać ci dowód rejestracyjny. Pamiętaj jednak, że opony o głębokości bieżnika poniżej 3.0 mm tracą przyczepność i ich użytkowanie nie gwarantuje bezpieczeństwa. W przypadku opon zimowych opony powinniśmy wymienić, jeżeli głębokość bieżnika spadnie poniżej 4.0 mm. Przed montażem opon zwróć również uwagę czy opona nie ma żadnych uszkodzeń na bieżniku i bokach. W razie wątpliwości poradą służą serwisanci ogumienia

2. Właściwe wyważenie opon.

Opony przed wymianą bezwzględnie należy wyważyć. Montaż niewyważonych kół może spowodować drgania kierownicy, ściąganie na boki, a także szybsze zużycie samych opon i elementów zawieszenia.

3. Odpowiednie ciśnienie.

Podczas wymiany opon powinno się dopilnować, aby w kołach było właściwe ciśnienie. Nawet jeżeli montujesz co sezon pełne koła, ciśnienie w nich zmienia się wraz ze zmianą temperatury i dlatego za każdym razem powinno się je wyregulować. Powinno ono tez być regulowane regularnie w czasie eksploatacji. Zaniedbanie utrzymania właściwego ciśnienia w oponach skraca ich żywotność oraz zwiększa zużycie paliwa.

Zapraszamy na profesjonalną wymianę opon do naszego serwisu