Wymiana oleju od 100zł

NIE WIESZ ILE KOSZTUJE WYMIANA OLEJU?

ZADZWOŃ I SPRAWDŹ NASZE ATRAKCYJNE CENY 

71 345 68 48

lub

wyślij zapytanie przez nasz formularz kontaktowy i oddzwonimy do Ciebie


Jednym z najważniejszych obowiązków każdego posiadacza samochodu jest regularna wymiana oleju silnikowego.

Choć operacja nie jest skomplikowana, standardem jest wykonywanie jej w profesjonalnym serwisie samochodowym, gdzie doświadczeni specjaliści nie tylko pomogą dobrać właściwy olej, ale przy okazji założą nowe filtry. Jeśli interesuje Cię szybka i niedroga wymiana oleju Wrocław Psie Pole, Kowale, Zacisze, Swojczyce i inne pobliskie dzielnice to obszar, na którym świadczymy nasze usługi. A jeśli chcesz nieco zgłębić ten temat i poznać odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania o olej w silniku, częstotliwość jego wymiany czy dobór właściwego produktu, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się z niego wszystkiego, co właściciel auta powinien wiedzieć na temat oleju.

Jakie funkcje spełnia olej w silniku?

Cyba każdy kierowca wie, że olej jest niezbędnym elementem niezawodnie pracującego silnika. Jeśli jednak posiadaczy aut zapytamy o to, jaka dokładnie jest rola tego płynu w układzie napędowym, pewnie tylko nieliczni udzielą wyczerpującej i poprawnej odpowiedzi. Podstawowym zadaniem oleju jest zmniejszanie tarcia poszczególnych elementów mechanicznych w silniku, poprzez ich właściwe smarowanie. Tylko tyle i aż tyle. Z punktu widzenia sprawnej pracy jednostki napędowej, odpowiednia ilość wlanego oleju jest niezbędna do zapewnienia jego niezawodności. Właśnie dlatego obowiązkiem właściciela pojazdu jest nie tylko wymiana filtrów oleju, jak i samego płynu, ale również – częste sprawdzanie jego poziomu w silniku. Służy do tego specjalny miernik, zwany potocznie bagnetem.

Drugim zadaniem oleju samochodowego jest redukcja oporów pracy silnika, co z kolei wpływa na zmniejszenie zużycia paliwa. Auto, w którym właściciel regularnie wymienia olej oraz filtry, pracuje ciszej, emituje mniej spalin i prowadzi się dużo bardziej komfortowo, dlatego nie należy lekceważyć tego obowiązku i gdy tylko przyjdzie na to pora – niezwłocznie umówić się na wizytę w serwisie.

Częstotliwość zmiany oleju silnikowego

Pytaniem nurtującym wielu właścicieli samochodów – oprócz tego ile kosztuje wymiana oleju i filtrów – jest oczywiście to o częstotliwość wykonywania takiej czynności. Część kierowców wyznaje zasadę, że olej należy wymieniać co określoną ilość przejechanych kilometrów, inni z kolei stoją na stanowisku, że lepsza jest okresowa wymiana, np. raz w roku. Aby mieć pewność, że interwał wymiany jest prawidłowy, najlepiej poszukać odpowiedzi u źródła, czyli u producenta samochodu. Warto jednak z rezerwą podchodzić do niektórych informacji umieszczanych w książce serwisowej czy instrukcji obsługi pojazdu. Informacje o tym, że wystarczy zalewać silnik nowym olejem raz na 35 000 km, warto potraktować z przymrużeniem oka. Ocenia się, że graniczna wartość przebiegu dla nowoczesnego silnika, po której bezwzględnie należy wymienić olej, wynosi 20 000 km.

Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by wymiana oleju i filtrów była wykonywana częściej, lub minimum raz na rok, jeśli w tym czasie osiągasz przebieg mniejszy niż 20 000 km.

Konsekwencje braku regularnej wymiany oleju

Co stanie się, jeśli olej nie zostanie wymieniony na czas? Wielu kierowców zwyczajnie zapomina o tym, że czas na wizytę w serwisie, inni świadomie bagatelizują zagrożenie i odwlekają wymianę do momentu pojawienia się pierwszych problemów, np. nierównej pracy silnika czy sytuacji, w której jednostka napędowa całkowicie przestaje pracować.

W skrajnych przypadkach konsekwencją braku terminowej wymiany oleju w samochodzie może być całkowite zatarcie silnika, co zawsze wiąże się z koniecznością wykonania poważnego i kosztownego remontu. Czasem naprawa okazuje się nieopłacalna lub niemożliwa i jedynym ratunkiem dla samochodu jest montaż nowego, lub używanego motoru, co może generować koszty nierzadko równe nawet połowie wartości samochodu. Czy warto ryzykować taką sytuacją, tylko po to, by zaoszczędzić relatywnie niewielką kwotę, jaką trzeba wydać na nowy olej wraz z jego wymianą? Biorąc pod uwagę, że jest to wydatek ponoszony raz na kilka lub kilkanaście miesięcy z pewnością nie warto szukać tu przesadnych oszczędności.

Jaki olej samochodowy wybrać?

Wiedząc już, dlaczego wymiana oleju silnikowego jest ważna i jak często należy jej dokonywać, warto odpowiedzieć sobie na pytanie o typ oleju, który sprawdzi się w naszym samochodzie. Większość kierowców z pewnością bez problemu wymieni minimum kilku topowych producentów, ale czy każdy produkt będzie odpowiedni do każdego silnika? Kwestią kluczową, która zawsze powinna być brana pod uwagę, są parametry oleju, polecane przez producenta danej jednostki napędowej. Jeśli chcesz dokonać zakupu samodzielnie, wybierz sklep, w którym sprawdzisz, jaki olej jest rekomendowany przez konstruktorów silnika w Twoim aucie. Łatwiej jednak umówić się na wymianę w profesjonalnym serwisie, gdzie doświadczeni eksperci dobiorą odpowiedni olej do posiadanej przez Ciebie jednostki napędowej.

Oznaczenia na oleju silnikowym – jak prawidłowo je odczytywać

Kilka słów trzeba z pewnością poświęcić parametrom olejów silnikowych. Wyroby te posiadają różne oznaczenia na opakowaniach, mówiące o tym, jaką przydatność ma określony rodzaj oleju w danych warunkach termicznych. Najpopularniejszy w naszym klimacie typ oleju to 10W40. Liczba przed literą „W” zawsze oznacza przydatność oleju w niskiej temperaturze. Z kolei wartość znajdująca się po „W” określa lepkość oleju w temperaturze wysokiej, słowem: im wyższa temperatura, tym olej będzie gęstszy.

Poniższa tabela objaśnia parametry temperaturowe wszystkich najczęściej stosowanych olejów silnikowych.

Typ oleju

Minimalna temperatura pompowalności

Maksymalna temperatura użytkowania oleju

0W20

– 40°C

+ 20°C

5W30

– 35°C

+ 30°C

10W40

– 30°C

+ 40°C

15W50

– 25°C

+ 50°C

Klasy olejów silnikowych

Bardzo ważnym parametrem – oprócz przydatności temperaturowej – jest również klasa jakości oleju silnikowego. Podstawowa klasyfikacja API wyróżnia oleje klasy „S” (do silników benzynowych) oraz „C” (do jednostek wysokoprężnych). Po tych literach umieszczane są następne – im dalsza litera alfabetu znajduje się po S lub C, tym wyższa klasa jakości oleju. To również ważna informacja dla tych, których interesuje tania wymiana oleju – cennik produktów może być mocno zróżnicowany. Przykładowo, do silników benzynowych produkowanych przed rokiem 2004 dedykowane są oleje o klasie SL, ale już dla nowoczesnych jednostek wyposażonych w turbosprężarki polecane są oleje o klasie SN. W przypadku silników Diesla najpopularniejsze oleje to te o klasie:

  • CC – dedykowany lekkim silnikom wysokoprężnym,

  • CD – do czterosuwowych jednostek podlegających mocnej eksploatacji,

  • CE – do silników niższej klasy, pracujących pod dużym obciążeniem.

Z jakich komponentów składa się olej samochodowy?

Większość olejów silnikowych składa się z trzech podstawowych rodzajów składników. Należą do nich: baza olejowa, regulatory lepkości, determinujące przydatność poszczególnych olejów w różnych temperaturach oraz dodatki uszlachetniające, których podstawowymi zadaniami są ochrona elementów silnika przed rdzą, a także neutralizacja produktów spalania.

Wymiana oleju i filtrów – informacji szukaj pod maską samochodu

Kupiłeś używany samochód i nie wiesz, kiedy ostatnio właściciel dokonał w nim wymiany oleju oraz filtrów? Jeśli auto nie posiada uzupełnionej książki serwisowej, zajrzyj pod maskę i poszukaj informacji w formie naklejki lub doczepionej do silnika plakietki. Większość serwisów zajmujących się wymianą oleju i filtrów umieszcza taką informację w komorze silnika. Znajdziesz tam datę ostatniej wymiany, rodzaj zastosowanego oleju oraz stan licznika na dzień wykonania usługi. Opcjonalnie mechanik może dopisać również przewidywany termin kolejnej wizyty lub przebieg, po którego osiągnięciu powinna zostać wykonana kolejna wymiana filtrów oleju oraz oczywiście samego środka smarującego.

Olej syntetyczny, półsyntetyczny czy mineralny?

Podczas zakupu oleju silnikowego w sklepie, sprzedawca może zapytać o to, czy interesuje Cię produkt syntetyczny, półsyntetyk czy może olej mineralny? Aby udzielić poprawnej odpowiedzi, musisz znać różnice pomiędzy podstawowymi rodzajami olejów. Wyjaśniamy je poniżej.

  1. Olej syntetyczny – to taki, którego baza została utworzona na skutek reakcji syntezy. W opinii specjalistów to właśnie syntetyk ma najlepsze właściwości smarujące, zapewniając optymalną ochronę pracującego silnika przed obciążeniami oraz tarciem.

  2. Olej półsyntetyczny – to produkt komponowany na bazie olejów mineralnych oraz syntetycznych. Nie ma tak dobrych właściwości, jak olej syntetyczny, choć jest równie popularny i chętnie wybierany – głównie przez wzgląd na niższą cenę.

  3. Olej mineralny – bazą do jego powstania są produkty destylacji ropy naftowej. Tego rodzaju oleje, mimo dobrych właściwości smarujących mają jedną istotną wadę – podczas ich eksploatacji wydzielają się tlenek i dwutlenek węgla, które zanieczyszczają środowisko.

Wymiana oleju Wrocław cennik

W mieście tak dużym, jak Wrocław wymiana oleju jest usługą, proponowana przez wiele serwisów, autoryzowanych stacji obsługi oraz warsztatów samochodowych. Dla tych kierowców, których interesuje tania wymiana oleju cena najczęściej bywa kluczowym argumentem. Warto jednak pamiętać, że nie bez znaczenia jest również doświadczenie i renoma serwisu, do którego odstawiamy nasz samochód. Ile kosztuje wymiana oleju i filtrów we Wrocławiu? Cena takiej usługi uzależniona jest od wielu czynników, m.in.: rodzaju wybranego oleju, marki samochodu i rodzaju jednostki napędowej oraz tego, czy wymieniany jest jedynie olej i filtr oleju, czy klient decyduje się także na instalację nowego filtra powietrza, paliwa czy filtra kabinowego.

W przypadku standardowej usługi serwisowej, jaką jest wymiana oleju Wrocław daje możliwość wykonania jej zarówno w ASO (jednak tam koszty mogą być nawet kilkukrotnie wyższe niż u „zwykłego” mechanika), jak i w jednym z wielu renomowanych serwisów samochodowych. Niewątpliwą zaletą skorzystania z naszych usług będzie niewielki koszt oraz szybki czas realizacji. Jeśli czeka Cię wymiana oleju i filtrów cena i wysoka jakość to nasz znak rozpoznawczy. Z przyjemnością wykonamy dla Ciebie kompleksową usługę – umów się na nią już dziś!

Zobacz inne nasze usługi: wyważanie kół czy wymiana paska rozrządu


Potrzebujesz pomocy z doborem opon?
Zadzwoń: 71 345 68 48
lub napisz do nas na stronie: kontakt

pomoc z doborem opon

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Wykorzystanie ciasteczek

Używamy plików cookie (ciasteczek), aby zapewnić podstawową funkcjonalność witryny i poprawić komfort korzystania z niej. Każdą kategorię można włączyć/wyłączyć w dowolnym momencie. Więcej informacji na temat plików cookie i innych wrażliwych danych można znaleźć w naszej pełnej polityce prywatności.