NIE WIESZ ILE KOSZTUJE SERWIS KLIMATYZACJI?

ZADZWOŃ I SPRAWDŹ NASZE ATRAKCYJNE CENY

71 345 68 48

lub

wyślij zapytanie przez nasz formularz kontaktowy i oddzwonimy do Ciebie

Na czym polega serwis klimatyzacji?

Klimatyzacja w aucie funkcjonuje w podobny sposób jak domowa lodówka z tą różnicą, że lodówka stoi w kuchni nieruchomo przez lata a klimatyzacja w samochodzie, ciągle podlega drganiom wstrząsom i częstym zmianom warunków pracy. Te wszystkie czynniki zwiększają prawdopodobieństwo uszkodzenia układu i ubytku czynnika chłodniczego, co sprawia, że klimatyzacja słabiej chłodzi a w niektórych przypadkach, może dojść do zatarcia sprężarki w układzie. Z powodu tych wszystkich wymienionych czynników powinno się auto klimatyzację serwisować regularnie. Poniżej opisujemy szczegółowo jak zminimalizować prawdopodobieństwo uszkodzenia układu.

filtr-kabinowy

serwis klimatyzacji – oponka.com

Czyszczenie lub wymiana filtra kabinowego

Najprostszą rzeczą, którą można zrobić, jest wymiana lub oczyszczenie przez przedmuchanie sprężonym powietrzem filtra kabinowego. W miastach filtr kabinowy powinno się wymieniać raz na 6 miesięcy. Jest to mały wydatek. Można kupić filtr z węglem aktywnym, który sprawia, że do wnętrza pojazdu dociera mniejsza ilość drobnoustrojów i patogenów. Po okresie jesienno-zimowym warto również przeczyścić odpływ wody z podszybia samochodu. Zdarza się często, że zalegają tam liście.

maszyna-klimatyzacja

wymiana filtra kabinowego – oponka.com

Serwis układu klimatyzacji

Najprostszą operacją jest zweryfikowanie czy w układzie znajduje się wystarczająca ilość czynnika chłodniczego. W ciągu roku w sposób naturalny z układu może go uciec do 10%. Jego ubytek sprawia, że klimatyzacja nie chłodzi wystarczająco dobrze. Jeżeli maszyna do serwisowania klimatyzacji stwierdzi, że w układzie brakuje czynnika, należy go „dobić” czyli uzupełnić. W przypadku znacznego ubytku czynnika np. 30%, 50% lub więcej prawdopodobnie doszło do rozszczelnienia układu. W takim przypadku niezbędne jest zlokalizowanie miejsca rozszczelnienia i dokonanie naprawy.

Jaka powinna być temperatura chłodzenia?

Temperatura wylatującego z kanału wentylacyjnego powietrza zakładając, że układ klimatyzacji pracuje z maksymalną wydajnością, powinna wynosić 5-10˚C. Jeżeli przy ustawieniu minimalnej temperatury na pokrętłach klimatyzatora lub programatorach klimatronik temperatura wychodzi paza ten zakres znaczy to, że potrzebna jest interwencja specjalisty.

ozonator

Ozonowanie układu klimatyzacji i wnętrza pojazdu – oponka.com

Ozonowanie układu klimatyzacji i wnętrza pojazdu

Nie wiele jest tak nieprzyjemnych zapachów, jak smród z układu klimatyzacji. Należy pamiętać, że tunele wentylacyjne układów klimatyzacji żyją swoim własnym często bardzo „urozmaiconym” życiem. Znajdują się w nich kolonie grzybów, które mogą być groźne dla kierowcy i pasażerów. Najprostszym, a zarazem najskuteczniejszym sposobem walki z niechcianymi „pasażerami” jest ozonowanie. Usługa ta polega na zamknięciu w pojeździe z włączonym silnikiem i chodzącą klimatyzacją wytwornicy ozonu, który przy dużym stężeniu w powietrzu jest bakterio i grzybobójczy. Ozon rozkłada się bardzo szybko. Po 20 minutach od wytworzenia rozpada się całkowicie i nie ma po nim śladu. Dlatego właśnie taka metoda odgrzybiania jest bezpieczna dla użytkowników samochodu. Czas ozonowania układu klimatyzacji i wnętrza pojazdu powinien wynosić około 30 minut. Koszt wykonania takiej usługi to od 50 do 100 zł. Bardzo ważna jest tutaj moc ozonatora. Im więcej wytworzonego ozonu, tym bardziej skuteczny jest zabieg.

 

Jak działa klimatyzacja samochodowa?

Choć współczesne samochody różnią się między sobą wieloma niuansami i technologiami, co dotyczy również instalacji chłodzącej kabinę pojazdu, to ogólna zasada działania auto-klimy w we wszystkich modelach jest bardzo podobna. Jej prawidłowe funkcjonowanie uzależnione jest od czynnika chłodniczego, krążącego w instalacji. Obieg czynnika wymusza kompresor, który na skutek sprężania powoduje wzrost jego ciśnienia i w efekcie – rozgrzanie. Następnie ciepło oddawane jest w skraplaczu (chłodnica klimatyzacji), po czym czynnik przechodzi ze stanu gazowego w ciecz. Dalej trafia on do zaworu rozprężnego, a stamtąd do parownika, gdzie pobiera ciepło z kabiny i ponownie trafia do sprężarki. Do wnętrza kabiny wprowadzane jest chłodne powietrze.

Ten – na pozór prosty schemat działania pokazuje nam, jak wiele elementów musi działać w sposób niezawodny, by klimatyzacja samochodowa zapewniła prawidłowe chłodzenie kabiny. Z tego względu kontrola i serwis, a także okresowe nabijanie klimatyzacji samochodowej to jeden z podstawowych obowiązków każdego kierowcy – tak samo, jak wymiana oleju czy klocków hamulcowych.

Czy serwis lub profesjonalne czyszczenie klimatyzacji samochodowych da się wykonać samemu?

Odpowiedź na tak postawione pytanie może brzmieć tylko w jeden sposób: nie ma takiej możliwości. Do samodzielnego wykonania kompleksowego przeglądu oraz wszystkich niezbędnych czynności kontrolnych wymagane są wiedza i doświadczenie oraz specjalistyczny sprzęt diagnostyczny – stacja obsługi klimatyzacji. Skomplikowana budowa instalacji chłodzącej w samochodzie wymaga, by wszelkie czynności wykonywane były przez specjalistę, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia któregoś z podzespołów. Tym, co właściciel samochodu może – i bezwzględnie powinien – robić – jest bieżąca kontrola sprawności i reagowanie na jakiekolwiek objawy awarii, takie jak przykry zapach z kratek nawiewu czy problem z utrzymywaniem właściwej temperatury przez układ.

Jak w praktyce wygląda profesjonalny serwis klimatyzacji samochodowej?

Zlecając przegląd lub czyszczenie klimatyzacji samochodowej w wykwalifikowanym serwisie, zyskują Państwo pewność kompleksowego sprawdzenia wszystkich elementów układu chłodzenia. To zdecydowanie najlepsze rozwiązanie, ponieważ ekspert skontroluje zarówno szczelność instalacji, poziom czynnika chłodniczego, jak i sprawność kompresora i pozostałych podzespołów. Poniżej znajduje się zestawienie poszczególnych usług wykonywanych w naszym serwisie wraz z ich krótkim opisem.

Test szczelności klimatyzacji samochodowej

Celem kontroli szczelności jest zdiagnozowanie ewentualnych wycieków czynnika chłodniczego z instalacji. W ogromnej ilości przypadków stanowią one podstawową przyczynę nieprawidłowego działania systemu. Za pomocą profesjonalnych urządzeń detekcyjnych wykrywane są nawet najmniejsze wycieki.

Kontrola poziomu czynnika chłodniczego

Sprawnie działająca klimatyzacja samochodowa w ciągu roku może utracić do 10% czynnika chłodniczego. Większy ubytek oznacza, że konieczne jest uzupełnienie czynnika, potocznie określane jako nabijanie klimatyzacji samochodowej. Uzupełniany jest także poziom oleju do smarowania kompresora, którego również ubywa na skutek regularnej eksploatacji.

Sprawdzenie stanu filtrów

Sprawne działanie auto-klimy zależy również od kondycji filtra kabinowego oraz filtra osuszacza, zwanego potocznie filtrem klimatyzacji. Wymiana filtra kabinowego nie jest drogą usługą, a dla zapewnienia odpowiedniej sprawności klimy, warto wykonać ją minimum raz do roku. Filtr osuszacza można wymienić raz na 2 lata, jeśli klima działa sprawnie. Każda naprawa klimatyzacji samochodowej będzie także wiązała się z koniecznością obowiązkowej wymiany filtrów.

Kontrola odpływu wody

Problem przecieku wody na podłogę auta znany jest wielu kierowcom. Zwykle winna jest niedrożna rurka odpływu w systemie klimatyzacji. Odprowadza ona płyn z parownika. Jeśli ulegnie rozszczelnieniu lub zanieczyszczeniu, wówczas należy ją wymienić lub uszczelnić. Wykonywany u nas serwis klimatyzacji samochodowej w dzielnicy Wrocław-Psie Pole obejmuje również pomiar temperatury wraz z porównaniem jej z danymi serwisowymi.

Dezynfekcja klimatyzacji

Po wykonaniu wszystkich czynności serwisowo-kontrolnych, takich jak przegląd i naprawa klimatyzacji samochodowej, wykonywana jest jej dezynfekcja. Pomaga ona pozbyć się grzybów, bakterii, pleśni i innych mikroorganizmów oraz zanieczyszczeń, które mogą stanowić zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Jednocześnie, regularne czyszczenie klimatyzacji samochodowej oraz jej odgrzybianie to czynności, mające wymierny wpływ na przedłużenie żywotności całego układu.

Serwis klimatyzacji samochodowej Wrocław

 

Poza wszystkimi wymienionymi tutaj aspektami i szczegółami technicznymi klimatyzacja samochodowa powinna być poddawana regularnej kontroli i czynnościom serwisowym z kilku dodatkowych powodów.

  1. Aby zapewnić maksymalną wydajność chłodzenia i podnieść komfort podróżowania w upalnie dni.
  2. By obniżyć zużycie paliwa w samochodzie, powodowane nieszczelną klimatyzacją lub zanieczyszczonymi filtrami.
  3. Aby zapobiegać poważniejszym awariom instalacji chłodniczej, do których może dość przez notoryczne zaniedbania związane z podstawowym serwisem i kontrolną sprawności klimatyzacji samochodowej.

Odwiedzając nasz serwis klimatyzacji samochodowej na Psim Polu we Wrocławiu, zyskują Państwo pewność kompleksowo i profesjonalnie przeprowadzonego przeglądu i niezbędnych napraw. Dysponujemy nowoczesną stacją diagnostyczną oraz własnym parkiem maszynowym, pozwalającym nam serwisować klimę w samochodach wszystkich marek. Oferujemy indywidualne podejście do klienta, a jeśli chodzi o serwis klimatyzacji samochodowej cennik naszych usług jest elastyczny i konkurencyjny w stosunku do innych firm działających w mieście. Serdecznie zapraszamy do współpracy i sprawdzenia sprawności klimatyzacji przed sezonem oraz usunięcia ewentualnych usterek.

Zobacz inne nasze usługi: wymiana rozrządu czy wymiana oleju.


Potrzebujesz pomocy z doborem opon?
Zadzwoń: 71 345 68 48
lub napisz do nas na stronie: kontakt

pomoc z doborem opon

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Wykorzystanie ciasteczek

Używamy plików cookie (ciasteczek), aby zapewnić podstawową funkcjonalność witryny i poprawić komfort korzystania z niej. Każdą kategorię można włączyć/wyłączyć w dowolnym momencie. Więcej informacji na temat plików cookie i innych wrażliwych danych można znaleźć w naszej pełnej polityce prywatności.